Geri Dön

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi! Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti, sıfır ve ikinci el...

Araba alacak herkesi yakından ilgilendiriyor. ÖTV indirimi sonrası sıfır araç fiyatları düştü. Vatandaşlar fiyat avantajı nedeni ile sıfır kilometre arabalara yöneldi. Uzun süredir hareketli olan ikinci el piyasasına ÖTV indirimi olumsuz olarak yansıdı. İkinci el araba fiyatları düşecek mi? Sektör temsilcileri araba sektöründe yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Öte yandan ikinci el araba piyasası için harekete geçildi. Yeni düzenleme geliyor. Alım, satım ve ödeme işlemleri tamamen değişiyor. İşte ikinci el araba piyasasındaki son gelişmeler...

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi! Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

Araba satışıyla ilgili flaş gelişme! ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti. İkinci el araba alacakları yakından ilgilendiriyor. Sıfır araçlarda uygulanan ÖTV indirimi sonrası ikinci el otomobil satışları durma noktasına geldi.

Türkiye'de otomobil pazarının yüzde 89'unu oluşturan 1,600 cc'nin altındaki motorlu binek araçlar için iki yeni ÖTV dilimi getirildi. Sıfır araçlara getirilen ÖTV indimi sonrası sıfır araçlarda indirim olurken, ikinci el otomobiller elde kaldı. Bursa ikinci el oto pazarında satışlar yok denecek kadar azdı. Pazarda araç satan bir esnaf ise 1 hafta önce 95 bin liraya aldığı aracı 119 bin liradan satışa çıkarttığını, ikinci elde fiyatları galericilerin yükselttiğini söyledi. Sıfır araçtaki ÖTV indiriminden sonra ikinci el araç satışlarının düştüğünü belirten esnaf, "Bugün pazarda hiç satış yok, pazarda fazla müşteri de yok. İşlerimiz durgun" dedi.

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

“YÜKSELİŞ DURDU VE FİYATLAR DÜŞTÜ”

İkinci el otomobil pazarlarında yaşanan durgunluk ile ilgili açıklamalarda bulunan galerici Mehmet Efe Öntürk ise, ‘’Pandemi döneminde küresel hammadde kriziyle beraber otomobil fiyatları sürekli olarak yükseliş trendindeydi. Son dönemde bu yükseliş durdu ve fiyatlar düştü. Döviz kurundaki gerilemeyle birlikte otomobil fiyatlarında yaklaşık yüzde 10 kadar düşüş oldu. Buna rağmen vatandaşlar araç fiyatlarının dövize bağlı olarak daha fazla düşeceğini düşünüyor. Bu nedenle araç almıyorlar. Otomobil pazarında sessizlik hakim. Fiyatların dengelenmesini umuyoruz’’ dedi.

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

“DENGELİ BİR PİYASA OLMASINI İSTİYORUZ”

Galerici Gökhan Ardeşen de "Uzun zamandır otomobil fiyatları yükseliyordu. Bu yükseliş döneminde vatandaşlar çok fazla talep gösteriyordu. Şuanda ise fiyatlar düşüşte buna rağmen talep olmuyor. Fiyatlarda indirim de yapsak müşteriler araç almıyor. Çünkü vatandaşlar daha fazla düşüş olacağını düşünüyor. Döviz kurundaki hareketlilik nedeniyle belirsizlik var. Biz stabil, dengeli bir piyasa olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

“BİZ DE FİYATLARIMIZI DÜŞÜRDÜK, AMA BUNA RAĞMEN YİNE DE SATILMIYOR”

Eskişehir Oto Galericiler Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Kalender Yaşasın, ikinci el araç piyasasındaki durumu değerlendirdi. İkinci el araç fiyatlarının yaklaşık yüzde 15 düşmesine rağmen satışların olmadığını belirten Yaşasın, “İkinci el araç piyasası, belirsizlik içinde. Almaya gelenler düşüş beklentisi içinde. Satmaya gelenler yüksek rakamdan satmaya çalışıyor. Şu anda piyasa durmuş vaziyette. Dövizden dolayı ne alabiliyoruz ne de satabiliyoruz. Almaya gelen düşük satmaya gelen satmaya gelen yüksek fiyatlardan aracını değerlendirmek istiyor. Düşüş tabi ki oldu. Örneğin 300 bin liralık araba 20-25 bin lira yani yüzde 10-15 gibi düşüş oldu. Bizde fiyatlarımızı düşürdük. Buna rağmen yine de satılmıyor. Satış marjımız düştü. Geçen hafta hiç araç satamadım. Satışlarımız sıfıra indi. Vatandaşlarda doların ve enflasyonun düşme beklentisi var. İnşallah öyle olur. Bu yüksek fiyatların içinde araç alıp satmak gerçekten zor. Fiyatlar düştüğü müddetçe insanlar rahat rahat aracını alır biner. Yılbaşından sonra yine zam beklentisi de var. Kaos içinde bekliyoruz. İnşallah araç fiyatları daha fazla düşer ama sanmıyorum” dedi.

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

“FİYATLAR DÜŞERSE ALIM GÜCÜMÜZDE ARTMIŞ OLACAK”

Eskişehir’de otomotiv sektörüyle uğraşan Tevfik Güvenç, yüksek araç fiyatlarından kendisinin de zorlandığını ifade etti. Fiyatlarının daha da düşeceği temennisinde bulunan Güvenç şu şekilde konuştu:

“Satmaya gelen pahalı satmak istiyor. Almak isteyen de ucuza almak istiyor. Şu anda çok karışık bir dönemdeyiz. Piyasayı en çok etkileyen dışarıdan alıp satanlar. Berberi de bu işi yapıyor. Fabrikada çalışan da bu işi yapıyor. Artık inşallah bunlar temizlenecek. Doların düşmesi de tabi ki de fiyatları yüzde 10 geri çekti. Düşmesi bizim için de daha iyi. İnşallah düşmeye devam edecek. İnsanlar ‘ucuz alalım pahalı satalım’ derken kararsız kalıyor. Yılbaşından sonra inşallah daha da düşer. Bizim için hem alma hem satma açısından daha iyi olur. Vatandaşlar da bunu bekliyor zaten. Fiyatlar düşerse alım gücümüzde artmış olacak haliyle. Satarken de ona göre satmış olacağız. Fiyat olarak çok şişik bir piyasa vardı. Bir gün önce 100 bin liraya sattığımız aracı diğer gün 110-120 bin lira oluyordu. Bir günde yani ne oluyor da değişiyordu. Kimse anlam veremiyordu. Şimdi o fiyatlar kalmadı. İnşallah daha da düşecek.”

Araba fiyatlarında son dakika gelişmesi Böylesi görülmedi, ÖTV indirimi sonrası tamamen değişti,  sıfır ve ikinci el...

İKİNCİ EL ARABA SATIŞINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

İkinci el araba piyasası tamamen değişiyor. Artık alım-satım eskisi gibi olmayacak. Yeni kurallar geliyor. Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç satışına yönelik hazırladığı taslak, ödeme araçlarından yetki belgesi alımlarına kadar pek çok konuda değişiklik içeriyor. Peki yeni düzenleme piyasaya ne getirecek?

Ticaret Bakanlığı, ikinci el oto satışlarını yeniden düzenliyor. Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslağı görüşe açıldı.

Taslakta, taşıt ve paranın eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan elektronik sistemin kapsamı genişletiliyor.

Bu yönetmeliğin kayıtdışılığın önüne geçeceğini belirten MASFED Başkanı Aydın Erkoç, tüketici mağduriyetlerinin hepsinin ortadan kalkacağını söyledi.

Mevcut uygulamada, elektronik sistemde yalnızca nakit ödeme yapılabilirken, yeni düzenlemeyle sistem, havale ve EFT yöntemlerini de kabul edecek.

Bankalar, alış ve satış işlemlerini garanti edebilecek.

Erkoç, "Alıcı kişi parasını bankaya bloke yapıyor. Banka bundan çok cüzi bir masraf alıyor. Bloke olan para, satış aldığında aracı satanın hesabına geçmiş oluyor. İki taraf da mağdur olmuyor. Burada aracı kurum olarak bankalar garantörlük yapıyor." dedi.

Düzenleme kapsamında konkordato başvurusu yapan işletmeler de yetki belgesi başvurusunda bulunabilecek.

Düzenlemeyle, yetki belgesi için istenen lise mezuniyeti şartı da ilköğretime indirilecek.