Geri Dön
OtomobilAraba alacaklara kötü haber! Çip krizi sonrası flaş karar, artık olmayacak

Araba alacaklara kötü haber! Çip krizi sonrası flaş karar, artık olmayacak

Araba alacak milyonları ilgilendiriyor. Küresel düzeyde yaşanan çip krizi sıfır araç tedarikinde sorun yaşanmasına yol açmıştı. Bu durum hem sıfır hem de ikinci el araba fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Krizin bitiş tarihi ise belli oldu. 2023'ten önce çip krizinin bitmesi beklenmiyor. Bu süreçte dev otomotiv firmaları birbiri ardına yeni kararlar alıyor. Çip krizi nedeniyle tüketicileri kötü bir sürpriz bekliyor. Artık marka araçların yeni modelleri bazı özellikler olmadan üretilecek. Kısacası araç almak için sıraya giren müşteriler, eski teknoloji, yeni araçlarla karşı karşıya.

Araba alacaklara kötü haber! Çip krizi sonrası flaş karar, artık olmayacak

Araba piyasasını yakından ilgilendiren çip krizi ile  ilgili otomotiv firmaları harekete geçti. Dokunmatik ekranlar, ayarlanabilir koltuklar ve daha niceleri...Birçok araç sürücüsünün hevesle beklediği bu teknolojiler bir süreliğine olmayacak.

Çip krizi nedeniyle birçok otomobil üreticisi, yeni modellerini bazı özellikleri eksik satışa sunmayı planlıyor.

Krizden çıkış için 2023'ün en erken tarih olarak görülmesi üreticileri darboğazdan çıkış için yeni çözüm yöntemleri üretmeye sevk etti.

Teknolojide eskiye dönüş de bunlardan biri.

TASARRUFA GİDİLEN KALEMLER

Chevrolet GMC alacak müşteriler, koltuk ısıtma ya da HD radyo gibi özelliklerden yararlanamayacak. Hemen hemen tüm araçlarda yaygın hale gelen navigasyon, Nissan ve Ford otomobillerinde olmayacak. BMW'nin araçlarında ise dokunmatik ekran olmayacak.

En yeni teknolojilerden otonom sürüş, hemen hemen yeni modellerin hepsinde bulunan kablosuz telefon şarjı da üreticilerin tasarrufa gittiği kalemlerden.

Tesla'nın yeni modellerde USB bağlantı noktalarını eklememesi kadar, müşterilerine bunu bildirmemesi de tepki çekti.

Çip krizinden bir türlü çıkılamaması, ülkeleri farklı yollara itti.

Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye, çip üretimine yönelirken, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya da üretimi artırma hedefinde. (TRT Haber)

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler