Geri Dön

Önay Yılmaz’dan "Matematik Cinayetleri"

Gazeteci kökenli usta polisiye yazarı Önay Yılmaz’ın “Matematik Cinayetleri” adlı kitabı Kitapyurdu Yayınları’ndan çıktı. Yılmaz romanında iç içe geçmiş intikam planlarını konu alıyor; bir matematik profesörünün nasıl bir katile dönüştüğünü çarpıcı olarak anlatıyor. Kitapta ayrıca matematiğin tarihçesi hakkında bilgiler de yer alıyor.

Önay Yılmaz’dan "Matematik Cinayetleri"

Usta polisiye yazarı Önay Yılmaz’ın “Matematik Cinayetleri” adlı kitabı Kitapyurdu Yayınları’ndan çıktı. Yılmaz romanında iç içe geçmiş intikam planlarını konu alıyor

Kitabın konusu özetle şöyle:


“Ölümcül bir hastalığa yakalanan çok sevdiği karısı Selma, depresyona giren matematik profesörü Kemal’i yeniden mesleğine döndürebilmek için ona bir vasiyet bırakır. Vasiyette bir istek vardır. Bu istek matematik bilmecelerinden oluşmaktadır. Eğer profesör karısının bıraktığı bilmeceleri çözmeyi başarırsa sonunda onu güzel bir ödül ve büyük bir sürpriz beklemektedir.
Selma vasiyetini hazırladıktan sonra yaşamını yitirir ama ölümü hastalıktan olmaz. Evinde uğradığı saldırıcı sonucu cinayete kurban gider. Profesör Kemal, katilin kim olduğunu tesadüfen öğrenince intikam almak için harekete geçip peşine düşer. Profesör bir yandan karısının vasiyetini yerine getirmek için bilmeceleri çözmekle, diğer yandan da katilleri yakalayıp intikam almakla uğraşır.

Ancak matematikçiyi başka sürprizler beklemektedir. Çünkü hiç bir şey göründüğü gibi basit değildir.”

Bir süre önce “Öğleden Sonra Cinayetleri” adında polisiye öykü kitabı çıkan Yılmaz, “Matematik Cinayetleri novella tarzında bir roman. Yani bir tür uzun öykü veya kısa roman da denilebilir. Bu kitap matematik tutkunlarının ilgisini çekecektir.” dedi.
Onikinci kitabını yayımlayan yazarın ayrıca biri tefrika biri kollektif olarak yayımlanan iki eseri daha bulunuyor.

Önay Yılmaz’dan Matematik Cinayetleri