Ukome

Ukome

Son dakika ukome haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan ukome ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını ukome haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Ukome

haberleri sayfasında son dakika yaşanan ukome gelişmeleri de dahil olmak üzere 409 ukome haberi bulunmuştur. Tüm ukome haberleri aşağıda listelenmiştir.
Taksilerde "akıllı tepe lambası" tartışması
Taksilerde "akıllı tepe lambası" tartışmasıİBB UKOME toplantısında kabul edilen, taksilere yönelik 'akıllı tepe lambası' uygulaması tartışma yarattı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Zaten var olan bir uygulamayı, yeniden getiriyorlar. Anlaşılan, kurallara riayet edilmiyor. Kötü niyetli sürücüler bu sistemi suistimal edebilir" dedi. İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise, "Mevzuatta akıllı tepe lambası, öncesinde sadece sarı renkli zemin üzerinde 'Taksi' yazan bir tepe lambasıydı. Bunun dışındaki kullanımlar yasaktı. Taksicinin bu sisteme dışarıdan herhangi bir müdahale şansı yok" diye konuştu. Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise, "Bu konuyu suistimal eden taksiciler olursa İBB ve polis hassas denetimler yapabilir" dedi.
30.01.2023Gündem
Taksilerde yeni dönem başlıyor! 'Dolu, boş, rezerve' lambaları yanacak, tartışma yarattı
Taksilerde yeni dönem başlıyor! 'Dolu, boş, rezerve' lambaları yanacak, tartışma yarattıTaksilerle ilgili sık sık gündeme gelen 'yolcu seçme, yolcu almama, değişime gidiyorum' tartışmalarıyla ilgili yeni gelişme yaşandı. 'Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi' UKOME toplantısında kabul edildi. Alınan kararlara göre Lambalarda araçta yolcu varsa 'dolu', yolcu yoksa 'boş', yolcu almaya gidiyor ise lambalarda 'rezerve' yazısı yazacak. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, "Düzenleme hem taksicilerin hem de vatandaşların yararına olacak. Yolcuya giden taksicilerimiz gereksiz yere ceza yemekten kurtulmuş olacak" ifadelerini kullandı.
27.01.2023Gündem
Ücretlere yüzde 60 zam geldi! Yediemin otoparkları için flaş karar, yeni ücret belli oldu
Ücretlere yüzde 60 zam geldi! Yediemin otoparkları için flaş karar, yeni ücret belli olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında Yediemin Otoparklarına çekilerek muhafaza altına alınan araçların günlük otopark ve çekici ücretlerinin yeniden düzenlenmesi teklifi kabul edildi. Böylece, park yasağı halinde 250 lira olan çekme ücreti ve park yasağı dışındaki özel taşıma ücretleri değişti. İşte haberin detayları...
26.01.2023Ekonomi
Rezerve ne demek? Taksilerde rezerve ne anlama geliyor?
Rezerve ne demek? Taksilerde rezerve ne anlama geliyor?Rezerve kelimesinin anlamı merak ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından alınan kararla taksilerde tepe lambalarında rezerve yazısının yazılacağı açıklandı. Peki taksilerde rezerve yazısı ne anlama geliyor? Rezerve ne demek? İşte detaylar...
26.01.2023Gündem
İstanbul'da taksilerde 'rezerve' dönemi
İstanbul'da taksilerde 'rezerve' dönemiİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin "Taksi Taşımacılığında Kullanılan Tepe Lambası Düzenlenmesi Teklifi" bugün UKOME toplantısında görüşülecek. Teklif kabul edilirse İstanbul'daki taksilerde taksimetrelere bağlı olan akıllı tepe lambaları yer alacak. Lambalarda araçta yolcu varsa 'dolu' yolcu yoksa 'boş' yazacak. Taksiciler yolcu almaya gidiyor ise lambalarda 'rezerve' yazısı yazacak. Böylelikle uygulama sonucunda taksilerde 'yolcu seçme, yolcu almama' gibi yaşanan sorunların ortadan kaldırılması planlıyor. Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu toplantıda olumlu yönde oy kullanacaklarını ve uygulamanın faydalı olacağını belirtti. İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ise tepe lambalarının İstanbullular yararına olacağını ve böylelikle yolcu seçimin ortadan kalkacağını ifade etti.
26.01.2023Gündem
İzmir'de taksilerde indi-bindi ücreti 30 TL oldu
İzmir'de taksilerde indi-bindi ücreti 30 TL olduİzmir'de taksi ücretlerinin zamlanmasıyla taksimetre ayarlarını güncellemek isteyen taksiciler, uzun kuyruklar oluşturdu. Yeni tarifeye göre, taksi açılış ücreti 7 TL, kilometre başına ücret 13 TL ve indi-bindi ücreti ise 30 TL oldu.
25.01.2023Ekonomi
İzmir'de taksilerin yeni ücret tarifesi belli oldu
İzmir'de taksilerin yeni ücret tarifesi belli oldu İzmir’de taksilerin fiyat tarifesinde yeni düzenleme yapılırken, açılış, kilometre başına ve indi-bindi ücretlerinin artırıldığı duyuruldu.
24.01.2023Ekonomi
Antalya'da skuter için hız ve yol sınırı
Antalya'da skuter için hız ve yol sınırıAntalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nce (UKOME) kentte skuterlerin hız sınırının 50 kilometreyi aştığı yollara girmesinin engellenmesi, hızlarının 20 kilometreye düşürülmesi ve bazı noktalara girişinin engellenmesi kararı alındı. Kararlar, uygulanması için şirket temsilcilerine tebliğ edildi.
4.01.2023Gündem
Servis zammı tartışması
Servis zammı tartışmasıİstanbul'da servis ücretlerine yapılan yüzde 19,95 zam kararının, Şubat ayından itibaren, tüm servisler için geçerli olup olmayacağı tartışılıyor. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası (İSAROD) Başkanı Günhan Sinar, "Servis firmaları sözleşmelerde tarife artışlarının yansıtacaklarını bildiriyor. Dolayısıyla sözleşme içeriği değişmiyor, tarife değişiyor, güncelleme yapılıyor" dedi. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise, UKOME kararının, sözleşmede tarife değişikliğiyle ilgili bir madde var ise geçerli olacağını belirterek, "Eğitim dönemini kapsayan bir sözleşme yoksa, aydan aya ödeme yapan veliler, zam kararına uymak zorunda. Sözleşmeyle peşin ödeme yapmış ve içeriğinde 'UKOME'nin belirlediği fiyatlar uygulanır' şeklinde bir madde yoksa, veliler farkı ödemek zorunda değiller" dedi.
30.12.2022Gündem
Taksimetre zammıyla plaka fiyatları ile kira bedeli de arttı
Taksimetre zammıyla plaka fiyatları ile kira bedeli de arttıUKOME toplantısında taksimetre ücretlerine gelen zamla taksi plakaları da zamlandı. Yılbaşında 3 milyon 250 bin lira olan taksi plakaları son yükselişin ardından ortalama 6 milyon 350 bin liraya çıkarken kira bedeli ise aylık 16 bin liraya dayandı.
29.12.2022Yaşam
Otopark ücretleriyle ilgili flaş karar! Para ödemeyin
Otopark ücretleriyle ilgili flaş karar! Para ödemeyinYasal mevzuata aykırı olarak vatandaştan 0-3 saat için otopark ücreti alan AVM’ler inceleniyor. AVM’lere ciro üzerinden ceza gelebileceği belirtiliyor. Tüketici dernekleri de ödeme yapanlara ‘Şikâyet edin” çağrısı yapıyor.
29.12.2022Ekonomi
Ticari taksi zammı! 2023 İstanbul taksi indi bindi ücreti ne kadar olacak, taksi zammı ne zaman uygulanacak? Kısa mesafe ücreti
Ticari taksi zammı! 2023 İstanbul taksi indi bindi ücreti ne kadar olacak, taksi zammı ne zaman uygulanacak? Kısa mesafe ücretiTaksi ve taksi dolmuş ücretlerinde yüzde 29.10 oranında fiyat artışı gerçekleştirildi. İndi-bindi ve kilometre başına alınan ücretler artırıldı. Peki, 2023 İstanbul taksi indi bindi ücreti ne kadar olacak, taksi zammı ne zaman uygulanacak? Kısa mesafe ücreti hakkında merak edilenler…
27.12.2022Ekonomi
Metrobüs ücreti ne kadar oldu? İETT metrobüs ücreti 2023: Tam elektronik bilet ücreti ile öğrenci elektronik bilet ücreti kaç TL?
Metrobüs ücreti ne kadar oldu? İETT metrobüs ücreti 2023: Tam elektronik bilet ücreti ile öğrenci elektronik bilet ücreti kaç TL?İstanbul 2023 ulaşım zammı belli oldu.  2023 yılından itibaren metrobüs, otobüs, tramvay, metro gibi toplu ulaşım araçlarına zam geldiği açıklandı. Söz konusu zamlara ilişkin ekonomik ulaşım hizmetinin yarattığı maliyet unsurlarına bağlı olarak finansal yükler, akaryakıt, elektrik, döviz kuru, ithal yedek parça, vb. alanlarda artan maliyetler neden gösterildi. Bu kapsamda toplu ulaşım (elektronik bilet, minibüs, taksi, taksi dolmuş,) ücret tarifelerine yüzde 29,10 oranında, servis ücretlerine ise yüzde 19,95 oranında (ortalama) ücret artışı düzenlemesi 27.12.2022 Tarih ve 2022/14-1 Sayılı UKOME Kararıyla karar altına alınmıştır. Peki, Metrobüs ücreti ne kadar oldu? İETT metrobüs ücreti 2023: Tam elektronik bilet ücreti ile öğrenci elektronik bilet ücreti kaç TL?
27.12.2022Ekonomi
İETT zammı ne zamandan itibaren geçerli, hangi tarihte? İstanbul ulaşım zammı ne zaman uygulanacak?
İETT zammı ne zamandan itibaren geçerli, hangi tarihte? İstanbul ulaşım zammı ne zaman uygulanacak?Artan maliyetler nedeniyle elektronik bilet, minibüs, taksi, taksi dolmuş ücretlerine yüzde 29,10 oranında, servis ücretlerine ise yüzde 19,95 oranında zam önerildi. Takside indi-bindi ücretine ise yüzde 42 oranında zam teklif edildi. Peki, İETT zammı ne zamandan itibaren geçerli olacak? İşte zammın uygulanacağı tarih ve zamlı İETT tarifeleri…
27.12.2022Ekonomi
Toplu ulaşım zammı ne kadar oldu? İETT zam geldi mi? Tam ve öğrenci abonman ücreti ne kadar oldu?
Toplu ulaşım zammı ne kadar oldu? İETT zam geldi mi? Tam ve öğrenci abonman ücreti ne kadar oldu?İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) UKOME 2023 yılında geçerli olacak toplu taşıma ücretlerinin belirlenmesi için toplantı yaptı. Yapılan zamlara göre ücret tarifeleri de açıklandı. Peki, Toplu ulaşım zammı ne kadar oldu? İETT zam geldi mi? Tam ve öğrenci abonman ücreti ne kadar oldu? Tam, öğrenci, öğretmen bilet ve abonman ücreti ne kadar? Minibüs ve taksi kaç lira? UKOME 2023 yılında geçerli olacak toplu taşıma ücretleri!
27.12.2022Ekonomi
Toplu taşıma ücretlerine zam geldi! Toplu taşıma zammı ne zaman başlıyor? Taksi açılış ve kısa mesafe ücreti ile minibüs öğrenci, indi bindi ücreti....
Toplu taşıma ücretlerine zam geldi! Toplu taşıma zammı ne zaman başlıyor? Taksi açılış ve kısa mesafe ücreti ile minibüs öğrenci, indi bindi ücreti....UKOME toplantısında alınan kararla İstanbul'da toplu ulaşıma ve taksilere yüzde 29,10 oranında zam yapıldı. Servis ücretlerine ise yüzde 19,95 zam kararı çıktı. Toplu ulaşımda elektronik tam bilet 7,67 TL' den 9.90 TL'ye yükseldi. Öğrenci bileti ise 3.74 TL'den 4.83 TL'ye çıktı. Taksiler ise 28 lira olan indi-bindi ücreti 40 lira yükseltildi. Taksiler de kilometre başına alınan ücret ise 6,30 TL’den 8,51 liraya çıktı. Peki, Toplu taşıma zammı ne zaman başlıyor?
27.12.2022Ekonomi
Toplu ulaşım zammı için asgari ücretin açıklanması beklenecek
Toplu ulaşım zammı için asgari ücretin açıklanması beklenecekİstanbul'da toplu ulaşım ücretlerine yapılacak zam için, asgari ücretin belirlenmesinin beklenmesine karar verildi. UKOME, ulaşım ücretlerine zam teklifinin görüşülmesi için olağanüstü toplantı yapılacağını duyurdu.
21.12.2022Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: UKOME olmayıp da İBB olsaydı bu durum çok tehlikeli olabilirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: UKOME olmayıp da İBB olsaydı bu durum çok tehlikeli olabilirdiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da minibüs odaları başkanları ve şoförler ile bir araya geldi. Minibüsçülere hitap eden Erdoğan, "Tüm gelişimleri tüm oluşumları özellikle UKOME olarak yoluna koyma fırsatını yakaladık. UKOME olmayıp da İBB olsaydı bu durum tabi çok tehlikeli, çok daha sıkıntılı olabilirdi. Ama İBB'ye kalmadığı için bu iş, UKOME bu işi yoluna koydu ve çözdü" dedi.
3.12.2022Siyaset
İstanbul'a yeni taksi tartışması
İstanbul'a yeni taksi tartışmasıİBB'nin bin 803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifinin UKOME'de kabul edilmesine tepki gösteren Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı.
3.12.2022Gündem
İstanbul'da elektrikli scooterlara hız sınırı düzenlemesi!
İstanbul'da elektrikli scooterlara hız sınırı düzenlemesi!Üst üste yaşanan kazalarla gündeme gelen paylaşımlı elektrikli scooterlara ilişkin düzenleme yapıldı. UKOME’de alınan kararla paylaşımlı elektrikli scooterların hız limiti saatte 25 kilometreden 20 kilometreye düşürüldü.
1.12.2022Gündem
UKOME'de 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi kabul edildi
UKOME'de 2 bin 125 minibüs ve dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi kabul edildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi kasım ayı toplantısında İstanbul genelinde çalışan bin 803 minibüsün taksiye dönüştürülmesi teklifi oy çokluğuyla, 322 taksi dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi ise oy birliğiyle kabul edildi. 500 engelsiz taksi teklifi ise reddedildi.
30.11.2022Ekonomi
İstanbul'da 7 yeni deniz hattı hizmete açıldı
İstanbul'da 7 yeni deniz hattı hizmete açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan karar uyarınca İstanbul'da yeni 7 deniz hattı açıldı. Bostancı'dan Avcılar'a gelen deniz otobüsünde sadece 2 yolcu olduğu görüldü.
1.11.2022Gündem
AVM'ye giden herkesi ilgilendiriyor! Tartışma yarattı, ücreti sakın ödemeyin
AVM'ye giden herkesi ilgilendiriyor! Tartışma yarattı, ücreti sakın ödemeyinAlışveriş merkezine giden herkesi ilgilendiriyor. Alışveriş merkezlerindeki otoparkların yasal olarak ilk 3 saat ücretsiz olması gerekirken İstanbul'da birçok yerde buna uyulmuyor. Ücretsiz otopark hizmetinden haberdar olmayanlar, araçlarını kısa süre park etmelerine rağmen ücret ödüyor. Milyonlarca lira haksız kazanç elde edildiğini belirten Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu 'Ücret vermek zorunda değiller' dedi ve açıkladı. İşte haberin detayları...
27.10.2022Ekonomi
İstanbul'da toplu taşımada yeni dönem: Banka kartları da kullanılabilecek
İstanbul'da toplu taşımada yeni dönem: Banka kartları da kullanılabilecekUKOME'de alınan kararla İstanbulkart dışındaki banka kartlarının toplu taşıma araçlarında kullanılması teklifi kabul edildi.
26.10.2022Gündem
İBB'nin zam teklifi reddedildi
İBB'nin zam teklifi reddedildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşım ücret tarifelerinin düzenlenmesi teklifinde istenen yüzde 24,79'luk zam teklifi oy çokluğuyla reddedildi.
26.10.2022Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Ukome ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki ukome haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.