Ramazanda Beslenme

Ramazanda Beslenme

Son dakika ramazanda beslenme haberleri ile ilgili Gazete Vatan adresinde yer alan tüm haberlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Geçmişte yaşanan ramazanda beslenme ile ilgili gelişmeler, bugün yayınlanan güncel haberler ve çok daha fazlasını ramazanda beslenme haber sayfamızda bulabilirsiniz.

Ramazanda Beslenme

haberleri sayfasında son dakika yaşanan ramazanda beslenme gelişmeleri de dahil olmak üzere 222 ramazanda beslenme haberi bulunmuştur. Tüm ramazanda beslenme haberleri aşağıda listelenmiştir.
Bu hatalar bağışıklığınızı düşürebilir! Oruç tutarken yapılan 8 büyük hata!
Bu hatalar bağışıklığınızı düşürebilir! Oruç tutarken yapılan 8 büyük hata!Covid-19 ile birlikte bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anladık. Güçlü bir bağışıklık için sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak ve düzenli egzersiz yapmak şart. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, bağışıklığı güçlendiren tüyolar verdi ve oruç tutarken yapılan 8 beslenme hatasını anlattı.
1.05.2021Ramazan
Ramazanda kabızlığa ve sindirime birebir! İftar ve sahur sofralarından eksik etmeyin!
Ramazanda kabızlığa ve sindirime birebir! İftar ve sahur sofralarından eksik etmeyin!Ramazan ayı boyunca hem sağlıklı beslenmek, hem de salgına karşı bağışıklığımızı korumak büyük önem taşıyor. İftar ve sahur sofralarında şimdiye kadar olan tüm zamanlardan daha özenli olmak gerekiyor. Oruç süresinden dolayı susuz kalan bedenimizin hem sıvı ihtiyacını karşılamak, hem de vücut dengemizi korumak için uzmanlar mutlaka komposto tüketilmesini öneriyor.
17.04.2021Ramazan
Ramazan’da 6 sağlıklı beslenme önerisi
Ramazan’da 6 sağlıklı beslenme önerisiRamazan ayında oruç tutmanın sağlık açısından da faydaları var. Fakat bu faydayı görebilmek için süreci iyi yönetmek gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Bunun için öncelikle herhangi bir sağlık problemimiz olmamalı, sahurda mutlaka bir öğün yapmalıyız, iftarda ağır ve dengesiz beslenmemeliyiz” dedi.
17.04.2021Ramazan
Ramazan'da bu besinlere dikkat! Yemeyin
Ramazan'da bu besinlere dikkat! YemeyinRamazan ayında mide ve bağırsak hastalıklarının daha çok görüldüğünü belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Demirci, uyarılarda bulundu. Doç. Dr. Demirci, “Uzun süren açlık gastrit ve ülser gibi şikayetleri artırabilir. Hamur işi gibi yoğun karbonhidratlı gıdalardan kaçınmak gerekir. Bunlar kan şekerini aniden yükseltip düşüreceği için orucun iftara yakın döneminde kişide ciddi açlık, hipoglisemi, tansiyon düşüklüğü gibi bulgular yaratabilir” dedi.
12.04.2021Sağlık
Sahur ve iftarda mutlaka tüketin! Kabızlığa hazımsızlığa iyi geliyor!
Sahur ve iftarda mutlaka tüketin! Kabızlığa hazımsızlığa iyi geliyor!Ramazan ile birlikte değişen yemek alışkanlıkları konusunda uyarılar gelmeye devam ediyor. Uzmanlar özellikle sahurda ve iftarda probiyotik gıdaları tavsiye ediyor. Prof. Dr. Gürhan Raif Çiftçioğlu ramazanda vücudun direncini düşürmeyecek probiyotik gıdaların tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
5.05.2020Arşiv
'Sahur ve iftarda probiyotik gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin' önerisi
'Sahur ve iftarda probiyotik gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin' önerisiSağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çiftçioğlu, ramazanda vücudun direncini düşürmeyecek probiyotik gıdaların tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
3.05.2020Sağlık
Ramazanda beslenme! Su, fındık, hurma...
Ramazanda beslenme! Su, fındık, hurma...Yeterli ve dengeli beslenebilmek için iftar ve sahur saatlerinde yediklerimizin ne olduğuna, miktarı, düzenine dikkat etmeliyiz.
Kalp hastalarına oruç uyarısı! İftarda bu hata kalp krizine neden olabilir!
Kalp hastalarına oruç uyarısı! İftarda bu hata kalp krizine neden olabilir!Ramazan ayında kalp damar hastalarının “oruç tutup tutamayacağına dair sorular sıklıkla soruluyor. Ancak bazı kronik hastalıklarda oruç tutmak hem ilaçların geciktirilmesi hem de uzun süren açlık nenediyle metobilizmada yaşanan değişiklikler bazı komplikasyonlara nedenolabilir. Uzmanlar, mevcut kalp-damar hastalığıyla ilgili göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmaları aktif olarak devam eden hastaları uyarıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çelik, ramazanda oruç tutmak isteyen kalp-damar hastalarının mutlaka doktorlarına danışması gerektiğini belirtti.
29.04.2020Arşiv
Karantinada oruç tutarak formda kalmanın ipuçları
Karantinada oruç tutarak formda kalmanın ipuçlarıİftardan sonra hafif tempolu egzersiz yapılmasını öneren Diyetisyen Nursena Altunsu, Ramazanda beslenme düzeni, sahur ve iftar olmak üzere iki ana öğün, iftar sonrası bir veya iki ara öğün olacak şekilde planlanmalı. İftardan 45-60 dakika sonra yarım saat ila bir saatlik hafif tempolu egzersiz yapmak sindirime yardımcı olmakla beraber karantina sürecinde sağlıklı ve formda kalmamıza yardımcı olur dedi.
28.04.2020Ramazan
Ramazan ayında yağ yakmak için nasıl beslenme uygulanmalı? İftar ve sahurda yenilecek yemekler ve tavsiyeler
Ramazan ayında yağ yakmak için nasıl beslenme uygulanmalı? İftar ve sahurda yenilecek yemekler ve tavsiyelerRamazan ayının gelmesiyle beslenme alışkanlıkları da değişime uğruyor. Özellikle oruç tutarken iftarda ve sahurda bazı besinlerin daha çok tercih edilmesi öneriliyor. Hem oruç tutarken çok zorlanmamak hem de dengeli beslenmek için ramazanda beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli. Peki, Ramazan ayında yağ yakmak için nasıl beslenme uygulanmalı? İftar ve sahurda yenilecek yemekler ve tavsiyeler
7.04.2021Ramazan
Bakanlıktan sağlıklı bayram sofrası önerisi
Bakanlıktan sağlıklı bayram sofrası önerisiSağlık Bakanlığınca, ramazanın ardından yeterli ve dengeli beslenme için neler tüketilmesi gerektiğini gösteren yiyeceklerin yer aldığı örnek "Sağlıklı Bayram Sofrası" hazırlandı.
30.05.2019Sağlık
"Besin değeri düşük  yiyeceklerden kaçınılmalı"
"Besin değeri düşük yiyeceklerden kaçınılmalı"Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Sönmez, ramazanda masada toplanan kişilerin yiyebileceklerinden çok daha fazlasının konulduğu iftar sofralarının yeme dürtüsünü arttıracağını belirterek, "Bu durum sindirim sorunlarına ve kilo almaya neden olacaktır. Bunu önlemek için iftar sofralarının olabildiğince sade kurulması ve besin değeri düşük gereksiz yiyeceklerden kaçınılması uygun olur." dedi.
7.05.2019Ramazan
Beyaz ekmek ve pideden uzak durun
Beyaz ekmek ve pideden uzak durunBeslenme ve Diyet Uzmanı Elif Nida Zafer sağlıklı bir Ramazan için dikkat etmeniz gereken kuralları anlattı, önemli önerilerde bulundu.
21.05.2018Ramazan
Son bir yılda kalp krizi geçirenler oruç tutmasın
Son bir yılda kalp krizi geçirenler oruç tutmasınKalp damar hastalığı olanların bugünlerde akıllarındaki soru oruç tutup tutamayacakları. Ataşehir Florence Nightinhale Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr Nurcan Arat merak edilenleri anlattı.
18.05.2018Arşiv
Sağlıklı bir Ramazan için beslenme önerileri
Sağlıklı bir Ramazan için beslenme önerileriRamazanda, günlük 3 ana öğün olan beslenme düzeni, 2 ana öğüne düşüyor. Uzun süreli açlık, iftar ve sonrasında yüksek kalorili besinlere eğilimi artırıyor. Beslenme şekillerindeki bu değişim, mide ve bağırsak sorunlarına neden olabiliyor. Uzman Diyetisyen Özlem Tay, sağlıklı bir ramazan ayı geçirebilmek için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
17.05.2018Ramazan
Ramazan'da dikkat edilmesi gereken beslenme önerileri
Ramazan'da dikkat edilmesi gereken beslenme önerileriBeslenme ve Diyetetik Bölümünden Yard. Doç. Dr. Binnur Okan Bakır, iftarın iki küçük ana öğün şeklinde yapılmasının sağlık açısından önemine dikkat çekerek “Sahurla birlikte günde toplam 3 öğün beslenilmesi yeterli olacaktır” dedi
17.05.2018Arşiv
Adım adım Ramazan'da beslenme rehberi
Adım adım Ramazan'da beslenme rehberi17 saatlik açlığı sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ile geçirmenin yolları
17.05.2018Arşiv
Ramazan ayı ne zaman? İşte 2017 Ramazan Bayramı tarihi...
Ramazan ayı ne zaman? İşte 2017 Ramazan Bayramı tarihi...Müslümanlar için büyük önem taşıyan Ramazan Bayramı'nın 2017 yılında ne zaman olduğu merak ediliyor. 11 ayın sultanı olarak kabul edilen mübarek Ramazan ayı için çok az bir zaman kaldı. İşte Ramazan Bayramı ile ilgili tüm merak edilenler...
29.09.2021Gündem
‘Reflü’ kaderiniz olmasın!
‘Reflü’ kaderiniz olmasın!Doç. Dr. Burak Toros, “Ramazanda öğün sayısı ikiye indiği için beslenme çok önemli” dedi, reflünün nasıl engelleneceğini anlattı: İftar ve sahur öğünleri hafif yenmeli, yemek süresi uzun olmalı, acele edilmemeli...
29.06.2016Sağlık
Yaz sıcaklarında oruç tüyoları
Yaz sıcaklarında oruç tüyolarıBeslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, yakıcı sıcaklarda iftar sofralarından sahura dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı, çok önemli uyarılar, önerilerde bulundu.
17.05.2018Arşiv
Oruç tutarken sağlığınızdan olmayın!
Oruç tutarken sağlığınızdan olmayın!Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Binnur Şimşek “Ramazan’da yeterli ve dengeli beslenmemek ve beraberinde gelen hareketsizlik sonucunda hızla kilo alma riski ile karşı karşıya kalabiliriz." dedi.
17.05.2018Ramazan
Sağlıklı bir Ramazan için beslenme önerileri
Sağlıklı bir Ramazan için beslenme önerileriGünler uzun, hava sıcak olunca oruç tutmak daha da zor hale geliyor. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, Ramazan beslenmesi konusunda önemli önerilerde bulundu.
17.05.2018Arşiv
Ramazan'da çorba için
Ramazan'da çorba için Prof. Dr. Sevinç Yücecan, “Çorba, besleyici özelliğinin yanı sıra hem tok tutuyor, hem de sindirim sistemini rahatlatıyor. Geleneksel çorbalar veya kuru çorbalar her öğün tüketilebilir” diyor.
Ramazan'da enerjinizi yüksek tutmanın yolları
Ramazan'da enerjinizi yüksek tutmanın yollarıDyt. Işınsu Köksal, Ramazan ayını formda ve sağlıklı geçirmek için önemli ipuçları verdi. Peki Ramazazan enerjik ve zinde olmak için nasıl beslenmek ve neler yapmak gerekiyor?
17.05.2018Arşiv
Ramazan'da tok tutan besinler
Ramazan'da tok tutan besinlerRamazana sayılı günler kala Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Ramazan’da vücudun zinde kalmasını sağlayan öneriler ve tok tutan besinler hakkında bilgi verdi.

Benzer Haber Etiketleri

ramazanda beslenmeRamazanoruçRamazanda sağlıklı beslenmeSahur

Ramazanda Beslenme ile ilgili olan tüm haberleri bu sayfa üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak ve diğer görselleri incelemek istiyorsanız haber başlıklarına tıklayabilirsiniz. Önceki ramazanda beslenme haberlerini görmek için Daha Fazla İçerik Göster butonunu kullanabilirsiniz.