Gazete Vatan Logo

Yalova'da 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler törenle anıldı

Marmara Bölgesinde büyük yıkıma neden olan 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremin 22'nci yıldönümü dolayısıyla Yalova'da da anma etkinliği düzenlendi. Kentte depremin simgesi olan Deprem Anıtında düzenlenen törende aradan geçen 22 yıla rağmen silinmeyen acı yeniden yürekleri dağladı.

Yalova'da 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler törenle anıldı

Yalovada büyük yıkıma yol açan Gölcük merkezli 17 Ağustos 1999 depreminin 22'nci yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi. 2 bin 504 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 bin 201 bina ve iş yerinin yıkıldığı Yalovada düzenlenen etkinlik, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında bulunan Deprem Anıtına kadar gerçekleştirilen yürüyüşle başladı. Törene Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar büyük afetin simgesi olan Deprem Anıtına çiçekler bıraktı.

Yalovada 17 Ağustos depreminde yaşamını yitirenler törenle anıldı

Etkinliğe katılanlar deprem sırasında çekilmiş ve afetin yürek sızlatan görüntüsünü gözler önüne seren fotoğrafların yer aldığı sergiyi gezdi. Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı anıt önünde yakınlarını arayanlar, gözyaşlarını tutamadı. Anma programında İl Müftülüğü görevlileri de Kuran-ı Kerim ve ilahiler okudu. Saatler 03.02yi gösterdiğinde ise depremde yaşamlarını yitirenler için dua okudu.

Haberin Devamı

17 Ağustos Depremi'nde Avcılar'da hayatını kaybedenler anıldı
17 Ağustos Depremi'nde Avcılar'da yıkılan 28 binanın enkazında hayatını kaybeden 246 kişi, felaketin 22'nci yıldönümünde depremin meydana geldiği saat olan 03.02'de anıldı.
Avcılar Kent Konseyi'nin Marmara Caddesi'ndeki Deprem Anıtı önünde düzenlediği anma töreninde, 17 Ağustos Depremi'nde Avcılar'da ölen 246 kişinin anısına saygı duruşunda bulunuldu.
Avcılar Kent Konseyi Başkanı Turgay Halisçelik, 22 yıldan bu yana aynı yerde aynı dileklerde bulunduklarını ve bir daha benzer acıların yaşanmaması için sağlam yapılara ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
CHP Milletvekili Özgür Karabat da, yerel ve merkezi yönetimin işbirliği yapması gerektiğini vurguladı.
Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ise 2029'a kadar ilçede sağlam olmayan yapı bırakmama sözünü verdiklerini söyledi.
Depremde, kız kardeşi Gülten'i kaybeden Şehnaz Çelik de, o günkü acının hala taze olduğunu vurguladı.
Törene katılanlar anıta karanfiller bırakıp, dua etti.

Haberin Devamı