Geri Dön
GündemTÜİK yeni başkanı Erhan Çetinkaya kimdir? Erkan Çetinkaya’nın önceki görevi neydi, kaç yaşında, nereli, BDDK’da mı görevliydi? İşte biyografisi!

TÜİK yeni başkanı Erhan Çetinkaya kimdir? Erkan Çetinkaya’nın önceki görevi neydi, kaç yaşında, nereli, BDDK’da mı görevliydi? İşte biyografisi!

Erhan Çetinkaya TÜİK Başkanı oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Prof. Dr. Erdal Dinçer görevden alındı, yerine Erhan Çetinkaya atandı. Peki, Erhan Çetinkaya kimdir? Yeni TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya ne görev yapıyordu, kaç yaşında ve nereli, hangi okullardan mezun? İşte Erhan Çetinkaya'nın biyografisi...

TÜİK yeni başkanı Erhan Çetinkaya kimdir? Erkan Çetinkaya’nın önceki görevi neydi, kaç yaşında, nereli, BDDK’da mı görevliydi? İşte biyografisi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı değişti. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer görevden alındı, yerine BDDK Başkan Yardımcısı Erhan Çetinkaya atandı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda “2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 38’inci maddesiyle 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 2, 3 ve 7’nci maddeleri gereğince, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini yürütmek üzere görevlendirilen Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Erdal Dinçer’in bu görevi sonlandırılmış ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığına Erhan Çetinkaya atanmıştır” denildi. Peki, Erhan Çetinkaya kimdir? Yeni TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya ne görev yapıyordu, kaç yaşında ve nereli, hangi okullardan mezun?

ERHAN ÇETİNKAYA KİMDİR?

1981 yılında Malatya'da doğan Erhan Çetinkaya, ilk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladı. Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 2004 yılında mezun olan Erhan Çetinkaya 2004-2005 yılları arasında Cybersoft Enformasyon Teknolojileri'nde analist ve proje mühendisi olarak çalıştı.

2005 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda göreve başlayarak 2012 yılına kadar Denetim ve Risk Yönetimi dairelerinde banka denetimi ve bankacılık mevzuatı konularında çalışan Erhan Çetinkaya, daha sonra ABD'de Duke Üniversitesi The Fuqua School of Business'tan MBA (İşletme Yüksek Lisansı) diplomasını alarak 2014 yılında tekrar BDDK'daki görevine döndü. 2015 yılında Risk Yönetimi Daire Başkanı olarak görevlendirildi.

Eylül 2017'den Aralık 2019'a kadar Vakıf Katılım Bankası A.Ş.'de Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdüren Erhan Çetinkaya 20 Aralık 2019 tarihinde BDDK Başkan Yardımcısı olarak atanmıştı.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler