Geri Dön

TSK'dan Kırgızistan'a destek

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te kurduğu askeri dikimevi, Kırgızistan ordusunun üniforma ihtiyacını karşılıyor.

TSK'dan Kırgızistan'a destek

Başbakanlık Savunma İşleri Komitesi Dikimevi'nin Müdürü Doolos Talipov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün TSK'nın hibe ettiği dikiş makineleri ve ekipman sayesinde Kırgızistan ordusunun üniforma ihtiyacını karşıladıklarını belirterek, Kırgızistan'ın 1991 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından üniforma ihtiyacı için bireysel siparişlerin verildiğini, şu anda dikimevinde yazlık, kışlık, eğitim, günlük ve tören üniformalarının üretildiğini söyledi.

Talipov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in talimatıyla geçen sene başlayan reformlar çerçevesinde üniformalarda "renk ve stil" değişikliğine gidildiğini ifade ederek, "Bugün 50 personelin çalıştığı dikimevinde her çeşit üniformanın üretimini yapıyoruz. Türkiye, dikiş makinesi ve ekipman yardımında bulundu. Tecrübelerini bizlerle paylaştı, personelimize eğitim verdi. En önemlisi dikimevinde ilk kez giysi kalıp sistemini uyguladı. Bunun için Türkiye'ye, TSK'ya, Bişkek Büyükelçiliği Askeri Ataşeliğine minnettarız" dedi.

Dikimevinde görevli 15 personelin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Jandarma Genel Komutanlığı işbirliğinde ocak ve şubat aylarında 20 gün süreyle Ankara'da Jandarma Genel Komutanlığına bağlı dikimevini ziyaret ederek, eğitim programına katıldığı belirtildi.

TSK'nın 76 modern dikiş makinesi ve ekipman hibe ettiği Başbakanlık Savunma İşleri Komitesi Dikimevi, 24 Nisan 2014'te törenle açıldı.

Bişkek Büyükelçiliği Askeri Ataşeliği, 24 Eylül 2014'te imzalanan Türkiye-Kırgızistan Askeri İşbirliği Anlaşması çerçevesinde Kırgızistan ordusunun güçlendirilmesi ve kalkınması için eğitim, sağlık, teknik destek alanlarında işbirliğinin sürdürüleceğini açıkladı.

Açıklamada, iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki işbirliğinin her geçen gün artığına dikkat çekildi ve TSK'nın Bişkek'te kuracağı Askeri Harp Okulunun temelinin bu yıl içinde atılacağı kaydedildi.