Geri Dön

TNT’ye dayanıklı ‘Yörük’ yola çıktı

Türk savunma sanayinin önemli Nurol Makina tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretimi gerçekleştirilen 4x4 hafif zırhlı araç ‘Yörük’ün ilki fabrikadan çıktı.

TNT’ye dayanıklı  ‘Yörük’ yola çıktı

Aracın fabrikadan çıkış törenine Nurol Holding yöneticileri katıldı. Çıkan ilk aracın üzerine yerli üretim SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) monte edildiği görüldü.

Zırhlı pikap

Modüler yapısı sayesinde kullanıcı isteklerine bağlı olarak ilave zırhla donatılabilen Yörük, daha yüksek koruma seviyelerine çıkabiliyor. Aracın mayın koruma seviyesi teker ve göbek altında 6 kilogramlık TNT patlamasına dayanabilecek şekilde tasarlandı. Gövdesi üzerinde çeşitli değişikler yapılabilen Yörük arka kısmı açık ya da kapalı kasa ile zırhlı pikap olarak kullanılabiliyor.

Saatte 140 km.

Yörük, hava savunma veya tanksavar sistemi ile 7.62 mm, 12.7 mm makineli tüfek ve 40 mm bomba atar takılarak zırhlı muharebe aracı olarak görev yapabiliyor. Yüzde 70 dik eğim tırmanabilen, 90 cm’lik su ve hendekleri geçebilen Yörük saatte 140 km. hıza çıkabiliyor.

Katar’a ihraç edilecek

İlk olarak Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’na katılan Yörük, imzalanan anlaşma gereğince Katar’a ihraç edilecek. Savunma uzmanları Katar Ordusu’nun 214 adet Yörük zırhlı araç alacağını belirtiyor. Aynı zamanda aracın TSK tarafından da incelendiği bildiriliyor. Nurol Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın zırhlı araç TSK tarafından kullanıldığı gibi Katar ve Özbekistan’a da ihraç ediliyor.