Geri Dön

Soma davasında ‘yüzleşme’ günü!

301 madencinin öldügü Soma faciasının 2’nci duruşmasına tutuklu sanıklar da getirilecek. Ölenlerin yakınları ilk duruşmaya güvenlik gerekçesiyle getirilmeyen sanıkların gözlerine bakmalarını istemişti...

Bugün yapılacak Soma faciasının ikinci duruşmasında avukatların ve mağdur yakınlarının talebi üzerine Aliağa Şakran Cezaevi’nde kalan ve ilk duruşmaya görüntülü konferansla bağlanan aralarında şirketin patronu Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik’in de bulunduğu 8 tutuklu sanık salonda yer alacak. Ancak bilirkişi raporlarında asli kusurlu görülen kamu görevlilerinin Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi nedeniyle yargılanmasına yine başlanamayacak.

Danıştay kararı bozdu

Soma Barosu 301 madencinin öldüğü faciada asli kusurlu görülen Maden İşleri Genel Müdürü (MİGEM) Sadi Civelekoğlu ve Türkiye Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aktaş’ın aralarında bulunduğu iki bakanlıktan müfettişler, mühendisler ve bazı saha personelinin yargılanabilmesi için Danıştay 1. Dairesi’nde dava açtı. İki bakanlık personelleri için soruşturma izni vermediğini bildirdi. Soma Barosu’nun itirazı üzerine Danıştay 1. Dairesi geçtiğimiz Aralık’ta sorumluların tekrar tespit edilip, kusur alanlarının belirlenerek haklarında işlem yapılıp yapılmamasına yeniden karar verilmesini istedi.

Bakanlıklara yazı

Davaya bakan Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız, savcılığın bakanlıklardan izin alamaması üzerine 3 Nisan’da, iki bakanlıktan bilinen isimler ve ismi tespit edilemeyen 2010’dan beri görev yapan müfettişler hakkında soruşturma izni verilmesini tekrar talep etti. Ancak kamu görevlileriyle ilgili izin ilk duruşmaya gelmedi. Bunun üzerine avukatlar mahkemeye kamu görevlilerinin soruşturma izninin akıbetini sordu. Mahkeme soruşturma izinleriyle ilgili savcılığı görevlendirdi. Şimdi adil yargılama sürecinin başlaması için iki bakanlığın mahkemeye kamu görevlileriyle ilgili cevap vermesi bekleniyor.

İddianame okunacak

Bugün 09.00’da başlayacak duruşma için VATAN’ın konuştuğu avukatlar duruşmada büyük bir gerginlik yaşanmasını beklemediklerini belirtiyor. Duruşmada sanıkların tespitinin ardından 230 sayfalık iddianamenin okunmasına başlanacak.