Geri Dön

Rusya'dan tahıl anlaşması ilgili flaş açıklama: Türkiye ve BM ile görüşmeleri sürdürüyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, askıya alınan tahıl anlaşması konusunda Türkiye ve BM ile görüşmelerini sürdürdüklerini söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı, askıya alınan tahıl anlaşması hakkında yaptığı açıklamada, “Rusya bu anlaşmadan çıkmıyor, uygulanmasını askıya alıyor" dedi.

Rusya'dan tahıl anlaşması ilgili flaş açıklama: Türkiye ve BM ile görüşmeleri sürdürüyoruz

Rusya'nın, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına olanak sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması'nı askıya alma kararının ardından Rus yetkililerden açıklama gelmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün yaptığı açıklamada, anlaşma konusunda Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) ile görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi. Peskov, gazetecilerin Rusya'nın tahıl anlaşmasına geri dönüp dönmeyeceği sorusuna ise “Bu soruya şuan yanıt vermem zor” şeklinde cevap verdi. Ancak buna rağmen müzakerelere devam ettiklerinin altını çizen Peskov, “Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile temaslar diplomasi kurumlarımız üstünden sürdürülüyor" şeklinde konuştu.

Kremlin Sözcüsü Peskov,"Gemilerin bu bölgelerde gidiş gelişlerinin güvenliğini garanti edemeyeceğimizi belirttiğimiz için bu şartlarda anlaşmanın gerçekleştirilmesi pek mümkün değil. Anlaşma böyle bir durumda çok daha riskli, tehlikeli ve garantiden yoksun bir şekle bürünmüş olur” diye konuştu. Anlaşmadan çekilmelerinin gerekçesi olarak Ukrayna'yı suçlayan Peskov, "Ukrayna tarafının eylemlerinin bu anlaşmanın dağılmasına sebep olduğunu, garanti edilmiş güvenlik atmosferini bozduğunu görüyorsunuz. Burada anlaşmanın tehlikeye girmesinin Ukrayna tarafının eylemlerinden kaynaklandığını iyi anlamak gerek" dedi.

Gemilerin hareketi için anlaşma sağlandı

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, Pazartesi günü 12'si giden ve 4'ü gelen olmak üzere 16 geminin hareket planı konusunda Ukrayna ve Türkiye ile anlaşmaya varıldığı ifade edildi. Anlaşmayla ilgili Moskova'nın da bilgilendirildiği belirtilen açıklamada, ayrıca Ukrayna limanlarından ayrılan 40 geminin de bugün denetleneceği kaydedildi.

Rusya’nın anlaşmayı askıya alma kararı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Rus savaş gemilerine ve tahıl koridorunun güvenliğini sağlamakla görevli sivil gemilere karşı gerçekleştirdiği saldırılar sonucu gemilerin güvenliğini garanti edemeyeceği gerekçesiyle Rusya’nın anlaşmayı askıya aldığı belirtilmişti.

Rusya'dan yeni açıklama

Rusya, 29 Ekim’de askıya aldığı tahıl anlaşması hakkında yeni bir açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, anlaşma doğrultusunda Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya sevk edilmesi için Karadeniz'de oluşturulan güvenlik koridorunda gemi trafiğinin durdurulduğu bildirildi. Ukrayna'nın Rusya'ya yönelik saldırılar gerçekleştirdiğinin altı çizilen açıklamada, "Ukrayna'nın 29 Ekim'de Sivastopol kentinde savaş gemilerine ve sivil gemilere yönelik gerçekleştirdiği terör eyleminin etrafındaki durum netleşene kadar, Karadeniz Girişimi tarafından tanımlanan güvenlik koridoru boyunca trafik askıya alındı. Karadeniz Girişimi kapsamındaki anlaşmanın ana katılımcısı olarak Rusya bu anlaşmadan çıkmıyor, uygulanmasını askıya alıyor" denildi.
Açıklamada, tahıl anlaşmasında Rusya'nın tavrıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e de rapor sunulduğu ifade edilerek, güvenlik koridoru ve insani yardım koridorlarından Rusya'ya saldırıların sürdürülmemesi için BM'den destek istendiği belirtildi.