Geri Dön
GündemRamazanı karşılamak için oruç tutulur mu?

Ramazanı karşılamak için oruç tutulur mu?

Ramazanın başlangıcına az bir süre kaldı. İslam alemi için önemi büyük oruç ayı 11 ayın sultanı Ramazanı karşılamak için hazırlıklar yapılıyor. Yılın en bereketli ayı olarak kabul edilen mübarek Ramazanı bekleyen çoğu kişi ‘Ramazanı karşılamak için oruç tutulur mu?’ sorusunun cevabını merak ediyor. İşte Ramazan öncesi oruç ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşü…

Ramazanı karşılamak için oruç tutulur mu?

Yılın en bereketli ayı, 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazana sayılı günler kaldı. Oruç öncesinde hazırlıklara başlayan çoğu kişi Ramazan ayı öncesinde dini yükümlülüklerini de tam olarak yerine getirmek istiyor.

İlk oruç için büyük bir heyecanla bekleyen Müslümanlar ‘Ramazanı karşılamak için oruç tutulur mu?’ sorusunu merak ediyor. İşte ramazan öncesi oruç tutmakla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşü…

RAMAZANI KARŞILAMAK İÇİN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ramazan öncesinde oruç tutulup tutulmayacağı ile ilgili merak edilen soruya şu cevabı veriyor:

“Hz. Peygamberin (s.a.s.) Recep ve Şaban aylarında diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu (Buhârî, Savm, 52; Müslim, Sıyâm, 173-179) bilinmektedir. Ancak Hz. Peygamberin (s.a.s.) bu uygulamasını, Ramazan’ı karşılama olarak değerlendirmek doğru değildir. Ramazan’ı karşılamak amacıyla oruç tutmanın dinî bir dayanağı yoktur. Ramazan ayı girmediği hâlde, Ramazan’ın gelmiş olabileceği düşüncesiyle ihtiyaten Ramazan’dan bir veya iki gün önce oruç tutmak da mekruhtur. Dinî ıstılahta bu güne “şek günü” denilir. Ancak, Ramazan’ı karşılama niyeti olmaksızın şek gününde oruç tutulmasında bir sakınca yoktur. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), “Ramazan’ı bir veya iki gün önce oruçla karşılamayın. Eğer bir kimse âdeti olduğu için bu günleri oruçla geçiriyorsa tutsun.” (Buhârî, Savm, 14; Müslim, Sıyâm, 21) buyurmuştur.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler