Gazete Vatan Logo

PKK’ya 160 sorti IŞİD’e top atışı!

PKK'ya 2., IŞİD'e 3. dalga operasyon. Hedeflere 160 sortide 300 bomba atıldı

PKK’ya 160 sorti IŞİD’e top atışı!

TSK, 4 yıl sonra PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına bomba yağdırdı. Diyarbakır’dan havalanan 70 F-16, 160 sorti yaparak 400 hedefi imha etti. IŞİD’in sınıra yakın hedefleri ise obüslerle top atışına tutuldu.

Suruç katliamı, Ceylanpınar’da iki, Diyarbakır’da bir polisin infazı ve Kilis’te de astsubayın şehit edilmesinin ardından düğmeye basan hükümet, yurt içindeki terör operasyonlarıyla birlikte sınır ötesini de vurmaya başladı. İlk olarak iki gün önce IŞID hedeflerinin havadan vurulmasıyla başlayan operasyonlar, önceki gece PKK’ya da yöneldi.

Depo ve barınaklar

PKK’nın Kuzey Irak’taki kampları Türk jetlerinin hedefi oldu. Diyarbakır, Erhaç, İncirlik, ve Batman’dan 70’e yakın F-16 mühimmat yüklü olarak havalandı ve PKK’nın Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil’deki sığınak, barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaraları vuruldu. Operasyon 3 dalga olarak yapıldı. İlk dalga gece 22:30 suları gerçekleşirken operasyona 70’e yakın savaş uçağı katıldı.

Haberin Devamı

Mühimmat yüklemesi

Operasyonun ikinci dalgası, savaş uçaklarının belirlenen hedeflere bomba yağdırmasından sonra yapıldı. Üslerine dönen uçaklara mühimmat yüklemesi yapıldı ve 70’e yakın uçak tekrar havalandı. Hedeflerine teker teker vuran uçaklar tekrar üslerine kayıpsız olarak döndü. Üçüncü dalga ise dün sabah 9:30’da gerçekleştirildi. 25 uçak havalandı ve yeni hedeflere yönelerek mühimmatlarını belirlenen koordinatlara bıraktı. Üç dalga olarak gerçekleşen sınır ötesi hava operasyonunda yaklaşık 160’tan fazla sorti yapılırken 400’den fazla hedef vuruldu.

Karadan da bombalandı

Çukurca Işıklı 3. Hudut Tabur Komutanlığı Gezgintepe üs bölgesinde konuşlu bulunan ve ‘cehennem topu’ olarak bilinen 40 km menzile sahip fırtına obüsleri de PKK’nın sınıra yakın kamplarını ateş altına aldı. Aynı saatlerde IŞİD’e yönelik ikinci dalga operasyon gerçekleşti. Sınıra yakın hedefler top atışlarıyla vuruldu, Cerablus ve Telabyad’daki lojistik merkezler ise de nokta atışıyla imha edildi.

Ana kampların hepsi vuruldu
PKK kamplarına yönelik Türk savaş uçakları tarafından önceki gün ve dün yapılan yoğun hava saldırılarının, bölgeye yapılan en kapsamlı saldırı olduğu ve 300 kilometrelik bir alanı kapsadığı bildirildi.
Saldırıya hedef olan kampların, PKK’nın ana karargah olarak kullandığı, askeri, eğitim ve lojistik faaliyetlerin merkezi olduğu öğrenildi. Saldırı haberini önceden alan örgüt, araziye yayılırken kamplarda daha çok yapıların büyük oranda tahrip olduğu kaydedildi. Bombalama sırasında kamplara yakın köylerin etkilendiği ve altı sivilin de yaralandığı ileri sürüldü.
Sabaha kadar sürdü
Çözüm süreci nedeniyle Kuzey Irak’taki PKK kamplarına yönelik üç yıldan bu yana hava harekâtı durdurulmuştu. Hava harekâtları ile PKK’nın, “medya savunma alanları” olarak ifade ettiği Şırnak’ın Uludere ilçesinin karşısındaki Behdinan bölgesine bağlı Haftanin, örgütün askeri merkezi Zap, Metina, Gare, Avaşin, Basyan, Soraün bölgesinde ise İran sınır hattındaki Hakurk, Kalatuka ve yönetim merkezi Kandil’deki örgüt hedefleri etkili vuruldu. Önceki gece 22.55’te başlayan hava operasyonları, dün Sabah saatlerine kadar aralıklarla devam etti. Sabah da PKK’lıların faaliyet gösterdiği alanlarda insansız hava araçları tarafından keşif uçuşları yapıldı.
Havan ve obüs
Kuzey Irak kaynaklı Roj News ajansı, hava harekâtlarının durduğu saatlerde sınır hattı üzerindeki askeri üslerden bölgeye yönelik yoğun havan ve obüs saldırıları gerçekleştirildiğini duyurdu. Zap ve Avaşin bölgesine yönelik etkili havan ve obüs atışlarının sabaha kadar sürdüğü belirtildi. Bölgeyi yöneten güçlerden biri olan KYB yönetimi, saldırıyı kınarken bombardımanlara son verilmesini istedi. Roj News’e konuşan KYB Sözcüsü İmad Ahmed, “PKK kamplarına gerçekleştirilmekte olan hava saldırıları derhal durdurulmalıdır” dedi.
Bu arada dün HPG’den yapılan açıklamada, Kuzey Irak’taki bombardımanda HPG Komuta Konseyi üyesi Şervan Önder Aslan’ın öldüğü, üç PKK militanının da yaralandığı belirtildi. (Namık Durkan/Milliyet)

Haberin Devamı

Devam edebilir
Operasyonların gerek duyulması halinde ilerleyen günlerde devam edeceği belirtiliyor. TSK unsurlarının karadan ve havadan PKK ve IŞİD mevzilerini hedef almayı sürdüreceği ifade ediliyor. TSK unsurları her iki örgüte ait karargah, bina ve sığınaklara ilişkin istihbari faaliyetlerini de, keşif jetleri, insanlı keşif uçağı ve insansız hava araçları marifetiyle sürdürmeye devam edecek.

Haberin Devamı

PKK’ya 160 sorti IŞİD’e top atışı

Haberin Devamı

Heronlar keşif uçuşunda

Batman Askeri Havaalanı’nda konuşlandırılan İnsansız Hava Uçakları Heronlar’ın sınıra yönelik keşif uçuşları artırıldı. Sikorsky helikopterlerinin de sevkiyat yaptıkları havaalanında hareketlilik gözlendi.

Telabyad’ta 2 büyük patlama

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye’nin Telabyad kentinde dün iki büyük patlama oldu. Saat 13.30 sıralarında peş peşe meydana gelen ve Türkiye tarafından da duyulan patlamanın ardından Telabyad’tan dumanlar yükseldi. Daha önce IŞİD’in elindeyken, geçen ay şiddetli çatışmalardan sonra PYD’nin eline geçen kentteki patlamaların, bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılardan kaynaklandığı sanılıyor.
Operasyon öncesi BM ve NATO’ya bilgi
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD’e karşı başlattığı hava operasyonundan Şam yönetimi dışında tüm Batılı ülkeleri haberdar eden Türkiye; ikinci operasyon bilgisini de uluslararası ülkelerle paylaştı. Batılı ülkelerin yanısıra BM Güvenlik Konseyi’ne de mektup gönderen Ankara; “Terörle mücadele kesintisiz sürecektir” mesajı verdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD’e karşı başlattığı hava operasyonundan Şam yönetimi dışında tüm Batılı ülkeleri haberdar eden Türkiye; ikinci operasyon bilgisini de uluslararası ülkelerle paylaştı. Batılı ülkelerin yanısıra BM Güvenlik Konseyi’ne de mektup gönderen Ankara; “Terörle mücadele kesintisiz sürecektir” mesajı verdi. Başbakanlık açıklamasında BM ve NATO ile birlikte hareket edildiği vurgulanırken, terör örgütüne karşı operasyonların hem yurtiçinde hem de yurtdışında süreceği bilgisi de paylaşıldı.