Geri Dön
GündemO 56 helikopterle her şeyi değiştirdi

O 56 helikopterle her şeyi değiştirdi

15 Temmuz gecesi Kara Havacılık Komutanlığını ele geçiren darbeci Tuğgeneral Ünsal Coşkun Malatya’dan helikopter istedi. Göreve yeni gelen Albay Hakan Keleş ise silah ve mühimmat yüklü 56 helikopteri uçurmayarak darbenin seyrini değiştirdi

O 56 helikopterle her şeyi değiştirdi

15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili iddianameler yayınlandıkça yeni bilgiler gün ışığına çıkıyor. 15 Temmuz gecesi darbecilerin amaçlarına ulaşamamasındaki kritik olaylardan birinin Malatya’daki 2. Kara Havacılık Alay Komutanlığı’nda yaşandığı ortaya çıktı.

Tümgeneral’a hap

Darbe gecesi Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın Güvercinlik’teki Kara Havacılık Komutanlığı’ndan ayrılması üzerine darbeciler harekete geçti. Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun ile hareket eden ekip, Kara Havacılık Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç’ı rehin aldı. Darbeciler bu sırada Tümgeneral Atınç’a büyük beyaz bir hap içirmeye çalıştı. Ancak Atınç hapı içmedi.

‘Ben vermiyorum’

Bu sırada helikopterler Ankara’da MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı ve Polis Havacılık Daire Başkanlığı gibi kritik noktaları vuruyordu. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine darbecilerin uçurduğu bazı helikopterler vurularak kullanılamaz hale getirildi. Helikopter açığını kapamak isteyen darbeci Tuğgeneral Ünsal Coşkun gece saatlerinde 15 Temmuz sabahı göreve gelen Malatya’daki 2. Kara Havacılık Alay Komutanı Albay Hakan Keleş’i arayarak tüm taarruz helikopterlerini tam yüklü olarak Ankara’ya göndermesini emretti. Albay Keleş, Tümgeneral Atınç’ın nerede olduğunu sorunca Tuğgeneral Coşkun, “Soru sormayı bırak. Emir komuta bende. Dediklerimi derhal yap” dedi. Ancak Albay Keleş “Ben göndermiyorum” diyerek telefonu kapattı ve irtibatı kesti.

Telefonun ardından Albay Keleş havalanmaması için her helikopterin başına asker dikti. Malatya’daki ifadelere göre piste araçlar çekerek herhangi bir uçak ya da helikopterin inip kalkmasını önledi.

Başına asker dikti

Albay Keleş, bazı hava araçlarından parça sökerek havalanmalarını engelledi. Aynı anlarda Tuğgeneral Coşkun, Hava Görev Komutanlığı’nı arayarak taarruz helikopterlerini Ankara’ya göndermelerini emretti. Oradaki askerler ise Atınç’a ulaşamayıp Albay Keleş’le irtibat kurdu. Keleş hiçbir helikopterin motor çalıştırmamasını ve herhangi bir kalkış yapmamasını emretti. Böylece darbecilerin Malatya’dan Ankara’ya getirmek istediği helikopterler havalanmadı. Bunun üzerine darbeciler MEDAS sistemi üzerinden Albay Keleş’in görevden alındığını eski Alay Komutanı Albay Mustafa Özkan’ın göreve devam edeceğine ilişkin emir yayınladı. Savcıya verdiği ifadesi iddianameye giren müşteki Tümgeneral Hakan Atınç ise Malatya’dan gelecek helikopter sayısının 56 olduğunu söyledi. Atınç ifadesinde sabaha karşı güçleri azalmaya başlayan darbecilerin Malatya’dan gelecek olan 56 helikopterle yeniden güçlenip etkinliklerini sürdürerek amaçları olan darbeye ulaşabileceklerini belirtti. Tümgeneral Atınç, Hakan Keleş’in bu emre uymaması sayesinde darbecilerin amaçlarına ulaşamadığını belirtti.