Geri Dön
GündemMeclis’e ihtar!

Meclis’e ihtar!

15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan TBMM’nin çatısına ASELSAN üretimi ‘İHTAR’ isimli anti-drone sistemi kuruldu.

Meclis’e ihtar!

Güvenlik önlemlerinin artırılması kapsamında Meclis’te bir dizi sıkı önlem alınmaya başlanmıştı. Bunlardan en önemlisi ise TBMM’ye kurulan elektronik kalkan oldu. ASELSAN tarafından üretilen ‘İHTAR’ isimli anti-drone sistemi Meclis’in çatısına yerleştirildi. Kurulan sistemin görüntüsü ilk kez sosyal medyada savunma araştırmacısı Emre Altuntaş tarafından paylaşıldı.

Drone savar

Kurulan sistem sayesinde Meclis özellikle son dönemde saldırı amaçlı olarak terör örgütleri tarafından sıklıkla kullanılan çok rotorlu mini İHA tehdidinden korunmuş olacak. Devreye giren sistem sayesinde yerleşkeye yaklaşan veya üzerinde uçan insansız hava araçlarına karşı İHTAR devreye girecek. Sistemin yollayacağı elektronik sinyallerle birlikte TBMM’ye yaklaşan drone’lar devre dışı bırakılacak. Sistem ayrıca drone tehdidine karşı Meclis yerleşkesinde elektronik bir kalkan oluşturacak.

Sabit ve mobil kullanılabiliyor
Merkezi komuta kontrol sistemi ile yönetilen İHTAR, drone’ların uzak komuta ve GPS kanallarının karıştırılmasına olanak veriyor. Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında kullanılacak.
Böyle çalışıyor
Meclis’e ihtar

Mikro ve mini boyutlardaki sivil insansız hava araçlarının havalimanlarına yakın uçurulması, kamu ve ticari alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması veya terör amaçlı kullanılması gibi faaliyetleri engellemek amacıyla geliştirilen İHTAR hava savunma sistemi 4 alt bileşenden oluşuyor. Sistemin içinde ‘Komuta Kontrol Sistemi’, 40 km menzile sahip ACAR Gözetleme Radarı, hareketli hedefleri tespit ve takip eden elektro-optik sensöre sahip Hassas Stabilize Yönlendirici ve radyo frekans (RF) Kontrollü (amatör telsiz, cep telefonu, vb.) GERGEDAN RF Aktif Köreltme/Karıştırma (jammer) Sistemi yer alıyor. İHTAR sistemi İHA’ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerini önlemesi amacıyla kullanılan sistem radar ve kameralar, elektronik karıştırma ve aldatma sistemlerinden oluşuyor.