Gazete Vatan Logo

Kürtaj skandalında ‘ayrıcalıklı tutuklu’

KKTC’de yasa dışı kürtaj zanlısı milletvekili eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu ile Dr. Fahri Karagözlü’nün hastanede kalması adada tartışma başlattı.

Kürtaj skandalında ‘ayrıcalıklı tutuklu’

KKTC’de patlayan kürtaj skandalında tutuklu 8 kişiden ikisinin hastanede kalması adada gerginlik yarattı. Bazı STK’lar ve basın hastanede gözetim altında tutulan ve operasyonları yaptığını itiraf eden Ada Hospital’ın başhekimi Dr. Fahri Karagözlü ile UBP milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi Dr. Rasiha Serdaroğlu’na ayrıcalık tanındığını söyleyerek tepki gösterdi.

İdiaalar üzerine zanlıların tutulduğu Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Ersan Berksel, iki zanlıya da anjiyo yapıldığını, Fahri Karagözlü’de hayatı tehdit eden ritim bozukluğu belirlendiğini söyledi. Rasiha Serdaroğlu’nda da ritim bozukluğuyla birlikte damarlarında ciddi daralma saptanırken, kalbinde daha önce yaşadığı bir hastalığın nüksettiği açıklandı. Dr. Berksel, Serdaroğlu’nun tedavisi için ya KKTC’ye uzman getirilmesi ya da yurt dışına sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

‘Siyasiler altında kalır’

KKTC Cumhurbaşkanı Ömer Kalyoncu ise, “Hiçbir kişi özel iltimasla hastanelere alınmıyor, mutlaka doktor kontrolü gerektirdiği için oradadırlar, aksi orta yere çıktığı taktirde siyasilerin boynu altında kalır” dedi. KKTC sağlık Bakanı Salih İzbul ise, “hekimlerin oluşturduğu kurulun verdiği karara uymak durumundayız” diye konuştu. İzbul, Serdaroğlu’nun tedavi için kurul kararıyla yurt dışına sevk edilebileceğini söyledi.

Haberin Devamı