Gazete Vatan Logo

İstanbul Boğazı’na 3. tüp geçit geliyor

İstanbul Boğazı’na 3. tüp geçit geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul trafiğini rahatlatacak projenin Boğaz’a yapılacak 3. tüp geçit olduğunu açıkladı. Geçit, Boğaziçi ile FSM Köprüsü arasına inşa edilecek.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde İstanbul trafiğini rahatlatacak mega projeyi bir ay içinde açıklayacaklarını söylemişti. Sır olarak anılan projeyi Latin Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yolunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.
Erdoğan, Marmaray ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin ardından İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. tüp geçidin Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasına inşa edileceğini belirtti.
İstanbul Boğazı’na 3. tüp geçit geliyor
Hem araç hem de demiryolu geçişi
İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. tüp geçit öncekilerden farklı olacak. Bilindiği üzere Marmaray’ı sadece trenler kullanırken, inşaatı devam eden Avrasya Karayolu Tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi’ni sadece tekerlekli araçlar kullanacak. Yapılacak yeni tüp geçitte hem lastik tekerlekli araç hem de demiryolu geçişi olacak. Projenin detaylarını ise Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan açıklayacak.
İstinye-Çubuklu arasına düşünülüyor
İstanbul’a 3. tüp geçit projesi daha önce de plan aşamasına gelmişti. Tüp geçidin için 760 metre uzaklığıyla Boğaz’ın en dar yeri olan Rumeli Hisarı ile Anadolu Hisarı arasına yapılabileceği belirtilmişti. Ancak bir başka çalışmada ise bu noktaya göre daha geniş olan ama bağlantı yollarıyla daha uyumlu olacağı düşünülen İstinye-Çubuklu hattı geçmişte de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapılmadan önce de gündeme gelmişti.
6 noktadan geçiş
İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakaları arasında şimdilik Marmaray Tüp Geçidi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri olmak üzere üç noktadan geçiş sağlanıyor. Geçtiğimiz günlerde tabliyeleri yerleştirilmeye başlanan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Karayolu Tüneli’nin yanı sıra 3. tüp geçidin bitmesiyle iki kıta arasındaki geçiş noktası altıya çıkacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile yeni yapılacak 3. tüp geçit hem araç hem de demiryolu geçişleri ile iki farklı ulaşım hizmeti verecek.