Geri Dön

İkinci günde kritik görüşme ve topçu ateşi

TSK, İdlib’e giren ÖSO birliklerine ateş desteği için Hatay’dan top atışı yaptı. İddialara göre Türk askeri heyeti çatışma yaşanmadan YPG sınırının bırakılması için Suriye’de Heyet Tahrir-el Şam (HTŞ) ile görüştü

İkinci günde kritik görüşme ve topçu ateşi

Suriye’de çatışmasızlık bölgesinin oluşturulması için başlatılan İdlib operasyonunun ikinci gününde de sınırdaki hareketlilik sürdü. Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı gruplardan Hamza ve Semerkand Tugayları’na mensup 900 savaşçının önceki gün giriş yaptığı bölgede yaklaşık 3 kilometre ilerleme kaydetti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ise dün sabah Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü ve Oğulpınar karakollarından fırtına obüsleriyle 4-5 kez ÖSO’ya destek atışı yaptı.

HTŞ’nin tepkisi ölçülüyor

Savunma kaynakları ilk başta az bir sayı olarak görülen 900 kişilik ÖSO birliği ile bölgeye girilmesiniyle Heyet Tahrir-el Şam’ın (HTŞ) tepkisini ölçülmeye çalıştığını ifade ediyor. Rus medyasına göre ise ÖSO’nun girdiği bölgenin güneyinde bulunan Kefer Selin ve Kefer Tekarim köylerinde HTŞ’li teröristlerle çatışmaya girdi. Russia Today, Türk İHA’larının uçuşları yoğunlaştırdığı İdlib semalarında Rus uçakları da HTŞ’ye ait silah depolarını vurmak üzere havalandığını duyurdu.

500 asker intikale hazır

İdlib’te görevlendirilecek 500 kişilik Türk askeri birliğinin intikale hazır bir şekilde beklediği biliniyor. Güvenlik faaliyetlerinin tamamlanmasıyla birlikte Türk askeri bölgeye intikal edecek. Astana’da varılan mutabakat çerçevesinde Suriye rejimi ve muhalefeti arasında ateşkesi gözlemleyecek Kayseri 1. Komando Tugayı’nda görevli 500 kişilik komando birliği, İdlib’te 6 ay boyunca 14 ayrı noktada görev yapacak. Türk askeri İdlib’in batısında, Rusya ise doğusunda yer alacak. Anlaşmaya göre garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran İdlib’teki çatışmasızlık bölgelerinde kurulacak gözlemci noktalarında ayrı ayrı 500’er asker bulunduracak.

Afrin sınırı için görüşme

Bölgede hareketlilik devam ederken dikkat çeken bir gelişme de yaşandı. İddialara göre dün sabah erken saatlerde üst düzey bir Türk askeri heyeti, bir kaç araçlık konvoy ile sınırdaki beton blokların arasından İdlib tarafına geçti. Konvoyun müzakere ve keşif amaçlı olduğu bildiriliyor. İddialar göre Reyhanlı üzerinden Atme’ye geçen heyet HTŞ ile Afrin’deki PKK/YPG sınırını çatışma olmadan devralmayı görüştü.

HTŞ doğuya çekilecek

Anlaşma sağlanması durumunda Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çoğunluğunu oluşturduğu YPG’nin kontrolü altında tuttuğu Afrin’in güney sınırını tamamen ÖSO birlikleri ve Türk askeri kontrol etmesi planlanıyor. HTŞ ise Daret İzza kasabasının doğusuna çekilecek. Delegasyon heyetinin Atme üzerinden ilerleyerek Daret İzza civarında HTŞ yetkilileri ile görüştüğü ve buradan Afrin sınırına kadar giderek incelemeler yaptığı iddia edildi.

Ruslar’ın da görüştüğü ortaya çıktı

Rus askeri yetkililerinin de İdlib de HTŞ yetkilileriyle görüştüğü görüntüler ortaya çıktı. Rus askeri heyeti yaklaşık iki hafta önce önce Humus’un kuzeyindeki Talbise kırsalında ateşkes ve çatışmasızlık bölgesi için HTŞ ile görüştü. Görüşmenin yapıldığı çadırın önünde Rus özel kuvvetlerine mensup askerler ile HTŞ mensupları güvenlik sağladı.

Ek ZPT’ler konuşlandı

İdlib’deki çatışmasızlık bölgesine intikal kapsamında, Hatay’a gelen çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ile obüs de Reyhanlı sınırına konuşlandırıldı. İntikalin yapılacağı İdlib’in sınır komşusu Reyhanlı’da askeri hareketlilik sürüyor. Türkiye’deki çeşitli birliklerden gönderilen yaklaşık 30 araçlık zırhlı personel taşıyıcı ile obüs de sınır karakollarına sevk edildi. Araçlar, TIR’lardan gece yarısı indirildikten sonra gündüz yola çıktı.

Pentagon’dan Türkiye’ye İdlib desteği

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon, Türkiye’nin; Rusya ve İran’la vardığı anlaşma çerçevesinde, İdlib’de ateşkesin korunmasına yönelik hamlesi konusunda, “NATO müttefikimiz Türkiye’nin sınırlarını koruması ve terörle mücadelesi ve terör örgütlerinin güvenli bölgeler oluşturmalarını engelleme çabalarını destekliyoruz” açıklaması yaptı.