Gazete Vatan Logo

Hrant için oratoryo çıkarması

Dünya prömiyeri 24 Eylül’de Erivan’da yapılan ‘Hrant Dink Cağdaş Oratoryosu’, Lusavoric Korosu tarafından bugün İstanbul’da ilk kez seslendiriliyor. Oratoryo 16 Nisan’da ise Los Angeles’ta sahnelenecek.

Hrant için oratoryo çıkarması

Pangaltı Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nin (PLYD) 70. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında, İstanbul’da sahnelenecek olan ‘Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu’ için yoğun hazırlık yaptı. Bu akşam Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek konser öncesi, orkestra üyelerinin de katılımıyla geçtiğimiz Pazar günü genel prova yapıldı. Eseri besteleyen Türk pop dünyasına sayısız eser veren Majag Toşikyan (Cenk Taşkan), Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu’nun 16 Nisan’da da Los Angeles’ta sahneleneceğini açıkladı. Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu’nun dünya prömiyeri 24 Aralık 2015’te Ermenistan’ın başkenti Erivan’da yapılmıştı. Hagop Mamigonyan’ın yöneteceği 50 kişilik Lusavoric Korosu ile 40 kişilik senfonik orkestranın beraber sahneye çıkacağı oratoryonun librettosu (sözleri) Bercuhi Berberyan tarafından yazıldı. Sercan Gazeroğlu, Karin Çubukçiyan Bozkurt ve bu prömiyer için Ermenistan’dan gelen Boğos Yeğyazar ise solist olarak sahneye çıkacak. PLYD’nin 70. yılını kutlayacağı konserden elde edilecek gelirle Gedikpaşa’da Ermeni Cemaati tarafından yapılan yardımlarla okutulan Ermenistanlı çocukların eğitimine destek verilmesi amaçlanıyor.

Haberin Devamı

‘Malatya’da da sahneleyebilsek’

Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu’nun bestecisi Majag Toşikyan konser öncesi yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Hrant Dink Oratoryosu’nu İstanbul’da düzenleyecek olmamız bende çok büyük bir heyecan yaratıyor. Çünkü burası Hrant Dink’in yaşadığı, nefes aldığı şehir. Agos Gazetesi’ni bu şehirde kurdu, burada evlendi ve hepsinden önemlisi bu şehirde fikirleri için mücadele etti. Burada sayısız yoldaşları var. Bu açıdan bakınca İstanbul’daki performans büyük bir önem taşıyor ve bizleri heyecanlandırıyor. Keşke elimizde olsa da Hrant’ın doğduğu şehirde, Malatya’da da bir performans yapabilsek.”