Geri Dön

Ev hapsi nedir? Ev hapsi şartları ne? Gülşen ev hapsi şartıyla tahliye edildi!

Geçen hafta tutuklanan Gülşen’in avukatlarının mahkemeye yaptığı itiraz kabul edildi. Şarkıcı Gülşen konserinde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan tutuklanmıştı. Gülşen'in, ev hapsine karar verilerek tahliye edildiği öğrendildi. Peki, Ev hapsi nedir? Ev hapsi şartları ne? Ev hapsi ne demek, nasıl uygulanır? İşte detaylar…

Ev hapsi nedir? Ev hapsi şartları ne? Gülşen ev hapsi şartıyla tahliye edildi!

Bir konserinde imam hatipliler hakkındaki söylemleri nedeniyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçundan geçen hafta tutuklanan şarkıcı Gülşen, ev hapsi şartıyla tahliye edildi. Peki, Ev hapsi nedir? Ev hapsi şartları ne? Ev hapsi ne demek, nasıl uygulanır? İşte detaylar…

EV HAPSİ NEDİR, NASIL UYGULANIR?

Ev hapsi, nispeten hafif suçlarda mahkemelerce verilen hapis cezalarının kişinin kendi konutunda geçirmesini ifade eder. Mahkeme tarafından ev hapsi ile cezalandırılan kişi hapis cezası sonuna kadar konutundan dışarıya çıkamaz.

Kişi kendisine takılan elektronik kelepçe nedeniyle evinden çıkamaz. Çıkması durumunda elektronik kelepçe ile takip edilen kişi tespit edilir ve gözaltına alınarak hakkında yeni bir karar verilir.

ÜNLÜ ŞARKICI GÜLŞEN İMAM HATİPLİLER İÇİN NE DEMİŞTİ?

Gülşen, nisan ayında İstanbul'daki bir mekanda sahne almıştı. Şarkıcının, 4 ay önceki konserinden bir kesit sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerde Gülşen'in bir kişi hakkında, "İmam hatipte okumuş daha önce kendisi, sapıklığı oradan geliyor" ifadelerini kullandığı görüldü.

GÜLŞEN’İN İFADESİ

Şarkıcı Gülşen, ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Grubunda Miraç adlı müzisyenin "imam" lakabı olduğunu belirten Gülşen, aralarında geçen bir konuşma dolayısıyla suç işleme kastının olmadığını savundu. Bu kısa görüntü aylar sonra kim tarafından, ne amaçla servis edildi bilmiyorum. Ancak provokatif amaçlı olarak servis edildiğini düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm değerlerine ve hassasiyetlerine saygım sonsuzdur. Kesinlike atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca yaşanan olayın zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir.”

Gülşen, ifadesine şunları söyledi:

"Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu grupla birlikte konserlerde sahne alırım. Benim kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan “Miraç” isimli arkadaşımın lakabı “imamdır”. Arkadaşlarla kendi aramızda ‘aptal, salak, sapık' olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Miraç'ın soy ismini ve iletişimini hatırlamıyorum. Grupta tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur.

Bu konuşma, konserin hatırlamadığım bir aşamasında muhtemelen şarkı arasında Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Ben orkestrama hitaben “beni seyircilerinin arasında omuzlarınızda taşıyın” demem üzerine bana okrestra arasından “seni imam taşısın” şeklinde cevap gelince bahse konu konuşma Miraç'la aramızda geçmiştir. Bu konuşma konsere katılanlara ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir. Ben ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçıyım."

Gülşen, savunmasında “Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Suç işleme kastım yoktur. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini talep ediyorum” ifadelerine yer verdi.