Geri Dön

Dönüşümden geri adım yok!

Dershane temsilcileriyle Ankara’da toplanan MEB yetkilileri dönüşüm okulları olan temel liselerden geri adım atılmayacağını kayıtların devam edeceğini söyledi. AYM’nin kararıyla ilgili ortaya çıkan sorular için ise gerekçeli karar bekleniyor

Dönüşümden geri adım yok!

Dershane kurumlarını temsil eden STK’ların yöneticileri Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı’nda Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Faruk Yelkenci ve daire başkanlarıyla Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerin kapatılmasını iptal kararından sonra ne yapılacağını tartışmak için bir araya geldi. Basına kapalı yapılan toplantıya dershaneleri temsilen Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, TÖDER Başkan Yardımcısı Metin Özer, Özel Eğitim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKUR-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç, Özel Dershaneler ve Özel Eğitim Kurumları Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü katıldı.

Temel liseler devam

Toplantıda bakanlığın yol haritasını belirlemek için gerekçeli kararı beklediği ifade edildi. Gerekçeli kararın açıklanmasının ardından dershaneleri temsil eden STK’lar yine Ankara’da bu kez Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile buluşacak. Toplantıda Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri temel liseler ve dönüşümün arkasında durduklarını net ifadelerle belirtti. Buna göre dershaneden dönüşerek temel lise olan okullar geçen yıl olduğu gibi eğitim ve öğretime devam edecek. Yeni ruhsat alarak dönüşen temel liseler ise Temmuz ayında başlayan kayıtları almaya devam edecek. 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında ise temel liseler yerini alacak.

Özel okul desteği

Özel okullara geçen öğrencilere verilen eğitim ve öğretim desteğiyle ilgili gerekçeli kararda aksi bir tutum olmadıkça bir değişiklik yapılmayacak. MEB geçtiğimiz eğitim ve öğretim yılında 167 bin öğrenci için 576 milyon lira destek ödemesi yaptı. Okul öncesi 2 bin 500, ilk ve ortaokul, temel lise için 3 bin, lise öğrencilerine ise kişi başı 3 bin 500 lira destek vermişti. Bakanlık yetkilileri veliler ve öğrencilerin durumlarında bir değişiklik yaşanmayacağını ve müsterih olmalarını telkin etti.

‘MEB kararlı’

Toplantıya katılan isimlerden TÖDER Başkanı İbrahim Taşel, MEB’in dönüşümde kararlı olduğuna dikkat çekti: “MEB gerekçeli karara göre bir yol haritası belirleyecek. Ancak dönüşüm okulu olan temel liselerle ilgili herhangi bir sorun olmadığı, temel liselerin öğrenci almaya ve öğretime devam edeceğini belirttiler. Temel liseler bir lise türü. Bunu açma ve temel lise diye bir lise oluşturmak MEB’in yetkisinde olduğu için bakanlık bu konuda oldukça net davranıyor. Eğitim ve öğretim desteğiyle ilgili bir uygulama eksikliği de söz konusu değil.”

Nasıl engellenecek?

Açılışta çalışma ruhsatı alan her dershane eğitim yılının başladığı Eylül ayında sözleşme imzaladığı öğretmenler ve vereceği derslerin programı ile müfredatını göndererek MEB’ten ‘eğitim ve öğretim onayı’ alıyor. MEB geçtiğimiz Eylül’de başvuruları onayladı ancak bu yıl böyle bir statü olmadığı için onaylamayacağını belirtti. ÖZDER Başkanı Ahmet Akça, “MEB’ten onay alınmazsa eğitim ve öğretim süreci başlamıyor. Dershane statüsü olmadığı için onay verecek makam da yok. Biz sürecin başladığı ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurduğumuzda, ‘bizim böyle bir uygulamamız yok’ diyerek başvuruyu geri gönderirler” diyor.

Dershane ruhsatları yenilenmeyecek!

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AYM’nin dershaneleri kapatması kararı verdiğini ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nda artık dershane statüsü kalmadığını söyledi: “AYM daha önceki kanunun yürürlüğe girmesi konusunda bir karar alamaz. Şu anda MEB’te dershane statüsü diye bir statü söz konusu değil. Öncelikle gerekçeli kararı görmemiz lazım. Ama her halükarda şu ana kadar dönüşümünü sağlamayanlar dershane olarak devam edemeyecek. Çünkü bir statüleri ve kanunları olmadığı için MEB bunları, “Statünüz nedir? Bünyemizdeki statülerden birini seçin. Okul mu, kurs mu, yoksa etüt merkezi mi olmak istiyorsunuz?” diye soracak. Statüsü olmadan bir kurumun eğitim vermesi mümkün değil. Dolayısıyla MEB bu kurumlara bir tanımlama çağrısı yapacaktır.”