Gazete Vatan Logo

Deniz karakol uçağı torpidolarını taktı

Deniz Kuvvetleri için üretilen ‘ATR-72 600’ tipi deniz karakol uçağı, İtalya’daki test uçuşunda gövdesine takılan 2 adet torpido ile görüntülendi

Deniz karakol uçağı torpidolarını taktı

MELTEM-3 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DKK) için üretilen ‘ATR-72 600’ tipi deniz karakol uçağı İtalya’nın Torino kentinde devam eden test uçuşunda gövde istasyonuna takılan iki adet MK 54 hafif torpido ile ilk kez görüntülendi. Havacılık fotoğrafçısı Lidie Berendsen tarafından görüntülenen ‘ATR-72 600’ uçaklarının gelmesiyle birlikte DKK kıyılarımızı havadan da gözetleyecek.

Ortak üretim proje modeline göre geliştirilen ‘ATR-72 600’ deniz karakol uçaklarının modifikasyonu TAİ tarafından yürütülüyor. MELTEM-3 projesi kapsamında alınacak 6 uçağın ilki Şubat ayında teslim edilecek. Uçakların tamamının 2018’e kadar DKK’ya teslim edilmesi planlanıyor. Torpido ile görüntülenen ilk ATR-72’nin test uçuşları ile kalifikasyon ve sertifikasyon süreçleri ana üretici olan İtalyan firması Alenia Aermacchi’nin Torino’daki tesislerinde devam ediyor.

Denizaltıları vurabilecek

ATR 72’ler ana üssünden 1000 ile 1200 deniz mili mesafelerde yaklaşık 4 saat, ana üsse yakın bölgelerde ise yaklaşık 10 saat havada kalarak görev icra edebilecek. Uçaklar su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve kendini korumak için hava savunma harbi gerekliliklerini etkin bir şekilde yürütecek. ATR-72’ler her türlü hava koşulunda harekat yapabilecek. Deniz karakol uçakları su üstü devriye ve su altı hedeflerini yani denizaltıları vurma özelliklerine sahip.

Haberin Devamı

Modifikasyonu devam ediyor

Her türlü hava koşulunda harekat yapabilme özelliğine sahip olan ‘ATR-72 600’ uçakların MELTEM-3 projesi kapsamındaki montaj ve modifikasyonları TAİ tesislerinde devam ediyor.