Gazete Vatan Logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ankara ve İstanbul vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 22. kuruluş yıldönümü programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Ayrım yapmadan 85 milyona saygı duyan, hesap veren, cesaretle hesap sorabileceğiniz parti ve ittifak arıyorsanız gelin AK Parti ve Cumhur İttifakına katılın. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yerel seçimlerde zafer için koşacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ankara ve İstanbul vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da AK Parti'nin 22'nci Kuruluş Yıl Dönümü Programı'na katıldı. Programa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, AK Parti önceki dönem ve şu anki milletvekilleri, MYK ve MKYK üyeleri, parti kurucuları, gençlik kolları ile kadın kolları üyeleri katıldı. Program, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başladı. Ardından salondakilere AK Parti'nin 22'nci yıl klibi izletildi. Erdoğan, Cengiz Kurtoğlu ile birlikte 'Duyanlara Duymayanlara' şarkısını söyledi. Programa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli özel çiçek aranjmanı gönderdi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Vatanımızın bekası milletimizin huzurun için sınırlarımız içinde ve dışında cansiperane görev yapan askerinden polisine tüm güvenlik güçlerimize buradan selamlarımı gönderiyorum. AK Parti olarak bugün gerçekten büyük bir gurur ve heyecanı yaşıyoruz. 'Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' şiarıyla 22 yıl önce çıktığımız kutlu yolda 1 kilometre taşını daha geride bırakıyoruz. Milletin umudu olarak yine milletin sinesinden 14 Ağustos 2001 tarihinde doğan AK Partimiz hamdolsun bu sene 22’nci yaşını kutluyor. Partimizin 22’nci gurur yolunda bu vesileyle bir kez daha kuruluşundan itibaren AK Parti kademelerinde görev almış, AK Parti’ye gönül vermiş, AK Parti davasını savunmuş kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu 22 yıllık süreçte teşkilatlarımızın her kademesinde olan kardeşlerimizden nicelerini toprağa verdik. Kimi eceli ile vefat etti. Kimi de AK Partinin taşıdığı dava sancağını yükseltmek için koştururken bölücü terör örgütünün kalleş saldırılarında şehit düştü. Kimi de tabii afetlerin kurbanı oldu. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun" dedi.

Haberin Devamı

'ANA MUHALEFET PARTİSİ TEK PARTİ FAŞİZMİ BOYUNDURUĞUNDAN KURTARAMADIK'

Erdoğan, son 22 yılda girdikleri 17 seçimin tamamında kendilerinden destek ve dualarını esirgemeyenlere teşekkürlerini sunarak şunları söyledi:

"AK Parti olarak Türk siyasetinin son 22 yılına yön verdik. Karşılaştığımız engellere rağmen tarihi nitelikte sayısız reforma imza attık. Yıllardır kendi öz yurdunda parya olarak görülen toplum kesimlerini bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı haline getirdik. Demokrasimizin standardını yükselttik. Vesayeti gerilettik. İmkansız denilen pek çok başarıyı ülkemizin kazanç hanesine gururla yazdırdık. Ama 22 yıllık siyasi yolculuğumuzda kalibremize ve kalitemize uygun bir muhalefet maalesef bulamadık. Her şeyi değiştirdik. Fakat ülkemizin ana muhalefet partisini tek parti faşizminin boyunduruğundan bir türlü kurtaramadık. Halka rağmen halkçı bu zihniyet mensuplarına millete saygı duymayı, milli iradeye hürmet göstermeyi öğretemedik. 22 yıllık sürede tam 17 kez sandıkta bizimle yarıştılar. Yani ortalama 1 buçuk yılda bir, siyaset arenasında karşımıza çıktılar. Her defasında milletten okkalı bir tokat yediler. Milleti hafife almanın, milli iradeyi aşağılamanın, sandığın meşruiyetini sorgulamanın bedelini seçimleri kaybederek ödediler. Fakat üzülerek ifade etmek isterim ki yaşadıkları onca hezimete, onca seçim yenilgisine rağmen bir kez olsun hatalarından ibret almadılar."

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ankara ve İstanbul vurgusu'KILIÇDAROĞLU HİÇBİR ZAMAN SÖZÜNÜN ERİ OLMADI'

Erdoğan, CHP yönetimine eleştirilerine devam ederek, "Bir kez olsun 'biz nerede yanlış yaptık' sorusunu kendilerine sormadılar. Bir kez olsun kendi yanlışları dolayısıyla milleti suçlama alışkanlıklarını terk etmediler. Dün vatandaşı 'gerici, yobaz, takunyalı, makarnacı, göbeğini kaşıyan adam, bidon kafalı' diye aşağılıyorlardı, bugün de 'kırsal kesim' diyerek tahkir ediyorlar. Dün açık oy gizli tasnifle milli irade hırsızlığı yapıyorlardı bugün de sandığın meşruiyetini tartışmaya açarak aynı faşizmi sergiliyorlar. Dün iktidara giden yolu vesayetçilerin himmetin de arıyorlardı bugün de terör örgütleri ile iş birliği yapmakta görüyorlar. Nereye dayanıyorlar; Kandil’e. Kandil’den gelecek desteğe dayanarak seçim kazanacaklarını zannediyorlardı. Ne oldu; oldu mu? 14’ünde oldu mu? 28’inde oldu mu? Olmadı, olmaz. Bu millet asla bu yanlışlara, bu teröre ve teröristlere yüz vermeyecektir. Her seçim sonrasında içlerindeki sandık ve milli irade nefretini kusmaktan geri durmuyorlar. Velhasıl yıllar geçiyor, ülke değişiyor, dünya değişiyor, köprülerin altından çok sular akıyor hatta eski camlar bardak oluyor ama CHP’nin faşist kodları asla değişmiyor. Kılıçdaroğlu ve avanesinin milletin tercihlerine karşı hazımsızlıklarına zerre kadar iyileşme olmuyor. Bakınız bu zat girdiği 13 seçimin 13’ünü de kaybetti. Her seçim öncesinde çeşitli oy oranları vererek şayet bunları alamazsa istifa edeceğini, CHP Genel Başkanlığı koltuğunda oturmayacağını söyledi. Ama hiçbir zaman sözünün eri olmadı. Onurluca geri çekilmeyi dahi beceremedi. Bunu yapmadığı gibi başta kendi seçmeni olmak üzere vatandaşın aklıyla alay etmeye devam etti" ifadelerini kullandı.

'CHP'Lİ OLİGARKLARIN PİŞKİNLİKLERİ CHP'YE OY VERENLERİ RAHATSIZ ETMEKTEDİR'

"Daha 3 ay önce 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde yaşadığı ağır hezimete rağmen halen çıkıp milletten özür dilemiyor, kendini hesaba çekmiyor, hatalarıyla yüzleşmiyor" diyen Erdoğan, "Kapalı kapılar ardında terör örgütünün siyasi uzantıları dahil kimlere ne sözler verdiğini, neleri taahhüt ettiğini açıklamıyor. Çok açık ve net söylüyorum;  Kılıçdaroğlu ve CHP’li oligarkların bu pişkinlikleri, bu arsızlıkları en fazla Gazi’nin hürmetine CHP oy veren vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir. Toplumun belli kesimlerinde hayal kırıklığı giderek büyümekte, bunların aymazlıklarından dolayı umutsuzluk yaygınlaşmaktadır. Siyasete olan güveni de zedeleyen bu durum, açık söylüyorum; demokrasimiz için de risk oluşturmaktadır. Buradan özellikle 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde farklı tercihlerde bulunmuş tüm vatandaşlarıma şu samimi çağrıyı yapmak istiyorum. Türkiye’nin tüm renklerini, tüm zenginliklerini temsil kabiliyetine hais parti AK Parti'dir. AK Parti bir Türkiye partisidir. 85 milyonun tamamının partisidir" diye konuştu.

Haberin Devamı

'AK PARTİ TÜRKİYE'YE TIPKI BİR GÜNEŞ GİBİ DOĞMUŞTUR'

Erdoğan, 6 Şubat depremlerinde Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, eşi, torunları, kardeşi yeğenleri ile birlikte hayatını kaybettiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

"Geçen hafta Ankara Ayaş Belediye Başkanımız Burhan Demirbaş'ı ebediyete uğurladık. Ahrete irtihal eden tüm yol arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyor, Rabbim mekanlarını cennet eylesin diyorum. Bugünlere milletimizin duası yanında ailesinden, işinden, mesaisinden gerektiğinde sağlığından fedakarlık yaparak samimiyetle çalışan, koşan, koşturan, dava erlerinin çabalarıyla geldiğimizi en iyi sizler biliyorsunuz. Ülkemizde ve dünyanın 4 bir yanında AK Parti’nin başarısı için tam 22 senedir dua eden ve ter döken herkesten Allah razı olsun diyorum. AK Parti’nin 22’nci kuruluş yıl dönümünün ülkemize ve tüm teşkilatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. AK Parti iktidarlarında dünyaya gelenler partimizin kuruluş döneminde Türkiye’nin nasıl bir tabloyla karşı karşıya olduğunu bilmiyor. Biz 22 yıl öncesinden bahsettiğimiz de gençlerimizin çoğu zihinlerinde o eski Türkiye’yi maalesef canlandıramıyor. 28 Şubat'ın milli iradenin üzerinden silindir gibi geçtiği 2001 krizinin etkilerinin toplumda hissedildiği; işçinin, esnafın, iş dünyasının geleceğini göremediği bir iklimde partimizin kuruluşunu ilan ettik. AK Parti belirsizliğin ve yasakların adeta karabasan gibi çöktüğü Türkiye’ye tıpkı bir güneş gibi doğmuş umudun adı olmuştur. Kuruluşumuzun üzerinden 1 buçuk sene bile geçmeden milletimizin AK Parti’yi iktidara taşımasının ülkeyi yönetme görevini vermesinin, geleceğini AK Partili kadrolara emanet etmesinin sebebi işte budur. Milletimiz bize ve partimize güven duymuştur. AK Parti ve AK Partili kadrolarda Allah’a hamdolsun bu güveni hiçbir zaman gölge düşürmemiştir. AK Parti ile birlikte siyaset tabii rotasını bulmuş, Türkiye’de merkezinde daha fazla demokrasinin, daha fazla özgürlüklerin, daha fazla ekonomik kalkınmanın olduğu yeni bir dönem başlamıştır."

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğandan Ankara ve İstanbul vurgusu'SİVİL İRADE ELİYLE YÖNETİM SİSTEMİMİZİ DEĞİŞTİRDİK'

Erdoğan, 22 yılda nice engel ve badire atlattıklarını belirterek, "Nice engelin, zorluğun, sıkıntının üstesinden geldik. Karanlık cinayetlerden cumhuriyet mitinglerine, medya provokasyonlarından kapatma davasına, 367 garabetinden 17-25 Aralık girişimine, Gezi olaylarından 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsüne, her çeşidinden terör saldırılarından ekonomik tuzaklara kadar bir siyasi hareketin belki de asırlar boyunca karşılaşmayacağı sayıda hainliği, vandallığı, hukuksuzluğu biz sadece 22 yılda yaşadık, gördük. Neyle karşılaşırsak karşılaşalım her zaman Allah’a dayandık. 'Yol varsa budur bilmiyoruz başka çıkar yolu' dedik. Milletimize olan minnet borcumuzu daha çok çalışarak daha fazla koşturarak daha fazla hizmet ederek ödedik. Aklınıza gelen bir başlıkta ülkemizi ayağına takılan zincirlerinden Allah’a hamdolsun biz kurtardık. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile tarihimizde ilk defa doğrudan milletin tercihi ile sivil irade eliyle yönetim sistemimizi değiştirdik. Türkiye’nin 81 vilayetinin tamamına, 922 ilçemizin her birine, beldelerden köylere kadar 781 kilometre karenin her karışını eser ve hizmetlerimizle nakış nakış işledik. Eğitimde, sağlıkta, adalette, güvenlikte, ulaşımda, sanayide, ekonomide, tarımda hasılı hayatın her alanında bizden önce yapılan hizmetlerin katbekat fazlasını iktidarlarımız dönemine sığdırmayı başardık" diye konuştu.

'DAVETİM 85 MİLYONUN HER BİR FERDİNEDİR'

Erdoğan, üye sayısı itibari ile Türkiye’nin en büyük siyasi hareketinin kendileri olduğunu bildirerek, "Bizim nazarımızda her insan bir cihandır. Hangi kökene, hayat tarzına, kültüre, gelire, statüye sahip olursa olsun tüm vatandaşlarımız değerlidir, hürmete ve hizmete layıktır. Kalbi Türkiye için atan herkese kapımızda, gönlümüzde sonuna kadar açıktır. Bu çatı altında yüreğinde, millete, memleket sevdalısı olan herkese yer olduğunu tekrar ifade etmek isterim. Davetim 85 milyonun her bir ferdinedir. Sadece seçmenine değil, hiçbir ayrım yapmadan 85 milyonun tamamına saygı duyan, hesap veren, cesaretle hesap sorabileceğiniz bir parti ve ittifak arıyorsanız gelin siz de AK Parti ve Cumhur İttifakı’na katılın. Size sürekli dayatmalarda bulunulmasında, her seçim öncesinde ‘tıpış tıpış oy vereceksiniz’ denilmesinden, tepkilerinizin kibir kulelerine ulaşmamasından rahatsızsanız gelin sizde AK Parti ailesinin üyesi olun. ‘Hayat tarzı’ diyerek size korku salıp, koltuklarını korumaya çalışanlara gelin hep beraber esaslı bir ders verelim. Gelin bizler milleti kandırmaktan utanmayan, milletin tercihlerine saygı duymayan bu kifayetsiz muhterisleri siyasette tutmayalım. Eski Türkiye’nin bakiyesi bu arkaik ekibi hep birlikte emekliye sevk etmeye hazır mıyız? Siyaset bunlardan çok çekti. Bu millet bunlardan çok çekti" dedi.

'KİBİRİ KAPIMIZA KESİNLİKLE YAKLAŞTIRMAYACAĞIZ'

Erdoğan, 14 ve 28 Mayıs seçim sonuçlarının sadece Türkiye Yüzyılı'na değil aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılına yakışır bir muhalefet pratiğinin oluşması için çok önemli bir fırsat sunduğuna inandığını vurgulayarak, "Türkiye’nin siyaset mühendisliği ürünü kurgulardan kurtulup yerli ve milli eksen de siyaset yapan bir muhalefete kavuşması en büyük dileğimizdir. Toplumumuzun farklı kesimlerinden yükselen değişim taleplerinin böyle bir yeniliğe vesile olmasını temenni ediyorum. Kuruluşumuzun 22'nci yılını iftiharla geride bırakırken rekorlarımız gibi hedeflerimizi de büyütüyoruz. Gençlerimize vaadimiz olan Türkiye Yüzyılını inşa etmekte kararlıyız. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında bu ülkeye birinci sınıf demokrasi, birinci sınıf ekonomi ve birinci sınıf gelecek yakıştığına inanıyoruz. İktidarda geçen yaklaşık 21 yılımızda bunun altyapısını kurduk, temellerini çok güçlü attık ve bu şekilde de yola devam ediyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın ustalık döneminde inşallah her açıdan daha müreffeh, daha güvenli, daha itibarlı, daha güçlü ve huzurlu bir Türkiye’yi inşa ederek milletimize olan sözümüzü yerine getireceğiz. Gönüller yapmak için çıktığımız bu yolda 22 yıldır olduğu gibi yine gönüller kazanarak mücadelemize devam edeceğiz. Polemik yapmayacağız. Bahane aramayacağız. İstismar peşinde koşmayacağız. Önümüze çıkan engellere aldırmayacağız. Muhalefetin yalanlarına teslim olmayacağız. Haktan, adaletten ve doğruluktan asla sapmayacağız. Kibri, böbürlenmeyi kapımıza kesinlikle yaklaştırmayacağız" diye konuştu.