Geri Dön
GündemÇocukların kod yazmasının 50. yıl kutlamaları Google'da Doodle oldu!

Çocukların kod yazmasının 50. yıl kutlamaları Google'da Doodle oldu!

Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası boyunca çocuk programlama dillerinin dünyaya ilk kez tanıtılmasının 50. yıl dönümü olmasından dolayı bu özel gün Google'da Doodle oldu. Google Doodle'da eğlenceli bir video ile çocukların kod yazmasının 50. yıl kutlamalarına yer verdi.

Çocukların kod yazmasının 50. yıl kutlamaları Google'da Doodle oldu!

Dünyaca ünlü arama motoru Google'da bugün Doodle olarak Çocukların kod yazmasının 50. yıl kutlamalarına yer verildi. Önemli günlere dikkat çekmek için Doodle sayfasında paylaşım yapan Google bugünü de unutmadı.

ÇOCUKLARIN KOD YAZMASININ 50. YIL KUTLAMALARI

Kişisel bilgisayarladan çok önce 1960'lı yıllarda Seymour Papert ve MIT araştırmacıları çocuklar için tasarlanan ilk kodlama dili olan Logo'yu geliştirdi. Logo ile çocuklar bir kamlumbağanın hareketlerini programlayarak onlara matematikte ve bilimde yeni fikirler üretme fırsatı tanıdı. Papert ve meslektaşları, bilgisayarların sonunda tüm öğrenciler tarafından öğrenme için güçlü bir araç olarak kullanılabileceğini düşünüyorlardı.

Kodlamanın, çocuklar için güçlü, modern ve her yerde bulunan bir teknoloji ile kendilerini geliştirme yolu olduğunu gördüler.

Scratch ile çocuklar, bugünkü Doodle'da olduğu gibi kodlama bloklarını kullanarak kendi etkileşimli hikayelerini, oyunlarını ve animasyonlarını oluşturabilir.

Ayrıca projelerini çevrimiçi toplulukta dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca çocukla paylaşabilirler.

Google, çocuklar için hazırladığı sürpriz Doodle ile oyun oynayarak kod yazmanın yollarını gösteriyor.