Gazete Vatan Logo

Cennetten arsa sattılar 6 milyon lira vurdular!

5 milyon liralık vurgun yapan çetenin üyesi doktor A.C.Y.’nin mağdurları hipnotize ederek, çete liderini kimi zaman tekrar dünyaya gelen Veysel Karani, kimi zaman peygamber vekili olarak gösterdiği, “Allah için parayı ver ve kötülüklerden korun” diyerek dolandırdı. Çete, cennetten yer de vaat ediyordu.

Antalya polisi, Antalya’da görevli bir hakim ve doktorun dolandırıldıkları yönündeki şikayeti üzerine harekete geçti. Cumhuriyet başsavcılığıyla ortaklaşa yürütülen soruşturma kapsamında kendilerini ’peygamber vekili’, ’reenkarnasyon ile tekrar dünyaya gelen muhterem zatlar’ olarak tanıtarak dolandırıcılık yapan çete takibe alındı. 5 kişiyi yaklaşık 5 milyon TL dolandırdığı iddia edilen 3’ü kadın 6 kişi, Ankara, Hatay, Kırıkkale ve Çankırı’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarla yakalandı. Şebeke lideri F.K. ile birlikte eşi N.K., doktor A.C.Y. ile üç kişi gözaltına alındı. ‘Sahte peygamber’ F.K.’nin, 3 hırsızlık olayından poliste kaydının bulunduğu belirlendi.

Kadınlar kanıyor

Şebeke üyeleri, dolandırıcılıkta iki yöntem uyguluyor. Çetenin ilk yöntemi, dini konularda kısa sürede inanabilecek kadınları kurban olarak seçiyor. Çetenin kadın üyelerinin bulduğu mağdurlar, şebeke üyesi doktor A.C.Y. ile tanıştırılıyor, A.C.Y.’nin ise mağdurları hipnotize ederek, çete lideri F.K.’yi kimi zaman reenkarnasyon ile tekrar dünyaya gelen Veysel Karani, kimi zaman peygamber ya da peygamber vekili olarak gösteriyor.

Hakim ve doktorlar kandı

Aralarında hakim ve doktorların bulunduğu mağdurlara dini konularla korku verilerek, para isteniyor. Başlarına kötü bir olay geleceğini söyledikleri kişilerden, “Allah için şu kadar para ver ve başına gelecek kötülüklerden korun” diyerek para isteniyor. Mağdurlardan birinin bu sırada bir kaza sonucu bacağı kırılınca, para vermediği için böyle bir belanın başına geldiğini düşünerek para verdiği ortaya çıktı.

Şebeke üyelerinin, dini konularla fazla ilgisi olmayan kişilere ise ’Varlık Barışı’ kapsamında yurda getirdikleri yüklü miktarda paranın vergileri nedeniyle Merkez Bankası’nda olduğunu söylediği, ipoteğin kaldırılması için bu kişilerden para istediği, sözde blokenin açılmasının ardından paranın fazlasıyla ödeneceğini söyleyerek dolandırdığı belirlendi. 4 gün sorgulanan şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Şikayetçi olan 5 kişiden 5 milyon TL’nin üzerinde para aldıkları belirlenen şüphelilerin, aynı yöntemle 100’ün üzerinde kişiyi dolandırdığı, vurgun miktarının 20 milyon TL’yi aşabileceği aktarıldı.

Haberin Devamı