Gazete Vatan Logo

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor: AFAD'dan açıklama geldi

Çanakkale'de çıkan yangına müdahale sürüyor. 21 saattir devam eden orman yangınını, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, helikopterle havadan incelerken son durumu açıkladı.

Çanakkale'de Damyeri mevkisindeki ormanda saat 12.30 sıralarında çıkan yangına müdahale sürüyor. Yangına müdahalede 11 saat geride kalırken, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve AFAD Başkanı Vali Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine ediyor.

BAKAN YUMAKLI YANGINI HAVADAN İNCELEDİ

Çanakkale’de dün saat 11.30 sıralarında çıkan ve yaklaşık 21 saattir devam eden orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Ekipler günün aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahaleye başladı. Karadan da ekipler yangına müdahaleye devam ediyor.

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

Dün gece bölgeye gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, yaklaşık 1500 hektar alanın etkilendiği orman yangının, havanın aydınlanmasının ardından helikopter ile havadan inceledi.

Bakan Yumaklı sosyal medya hesabından “Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz gün ağarana kadar sorti yaptı. Şu an itibarıyla 7 yangın söndürme uçağı ve 22 yangın söndürme helikopteri ile havadan müdahalemiz sürüyor. Kara gücümüzün cansiparane mücadelesi de aralıksız devam ediyor.” dedi.

Haberin Devamı

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

AFAD tarafından yapılan açıklamada; yangının başlangıcı itibariyle bölgede toplam 1489 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 238 arazöz, 66 su tankeri, 64 iş makinesinin yer aldığı belirtildi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullandıldı:

Çanakkale Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

2.240 personel

8 uçak

26 helikopter

240 arazöz

71 su tankeri

328 araç ve iş makinesi sevk edilmiştir.

Bölgedeki 10 köyde 337 hane-1.104 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir.

Kızılay  tarafından bölgedeki vatandaşlarımıza ve personele yemek ve içecek ikramı yapılmaktadır.

Çanakkale'de süren orman yangınına müdahale edilen bölgede Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki ve AFAD Başkanı Okay Memiş çalışmaları yerinde koordine ediyor. Bölgedeki incelemelerinin ardından gece saatlerinde basın açıklaması gerçekleştiren Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, 1500'e yakın personel, 260 arazöz ve iş makinesi ve 4 gece görüşlü helikopter ile müdahalenin sürdüğünü dile getirdi.

Haberin Devamı

'KALAN 3 KÖY DE TEDBİREN BOŞALTILDI'

Türkiye'de dün 29 yangın çıktığını söyleyen Bakan Yumaklı, bunlardan 26'sının söndürüldüğünü söyledi. Bursa Karacabey'deki yangının kontrol altına alındığını, Yenişehir'deki yangının ise büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirten Yumaklı, "Çanakkale ile alakalı halihazırda arkadaşlarımız mücadeleye devam ediyorlar. Yangının çıkış saatinin 11.39 olduğunu tekrar hatırlatalım. Çanakkale merkez Damyeri mevkisinde çıktı bu yangın.

Çok ciddi bir rüzgar vardı ve 15 kilometrelik bir alanı yaklaşık 6 saat gibi bir sürede geçerek hızlı bir şekilde bir hat üzerinde yayıldı yangın. Etkilenen alan yaklaşık 1500 hektar, bu 1500 hektarın 800 hektarı ormanlık alan, geri kalanı ziraat alanı ve diğer alanlardan oluşuyor. Tedbiren 9 köyde bazı önlemler alınmıştı ve 6 köy boşaltılmıştı. Akşam saatlerinde kalan 9 köy de boşaltıldı. Bu köylerin isimlerini tekrar belirtmek istiyorum; Kayadere, Damyeri, Belen, Ulupınar, Yağcılar ve Kalabaklı. Bu köyler akşam saatlerine kadar boşaltılmıştı.

Haberin Devamı

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

Bu köylerden Ulupınar'da 3, Yağcılar'da da 4 ev şu ana kadar tespit edildiği şekliyle yangından hasar görmüş durumda. İhtimalen önlem alınmak üzere boşaltılmış diğer 3 köy de akşam saatlerinde herhangi bir risk oluşmaması için boşaltıldı. Bu köyler de; Aşağıokçular, Taşlıtarla ve Kızılcaören. Ayrıca havalimanına yakın Sarıcaali köyü var. Bu köyle ilgili de değerlendirme yapılıyor. Köy sakinlerine gereken uyarılar yapıldı ancak köyün boşaltılmasıyla ilgili henüz herhangi bir önlem alınmadı.

Sarıcaali köyüne yakın bir yaşlı bakımevi vardı, buradaki yaşlılarımız Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun yurtlarına yerleştirildi. Yine ayrıca burada bahsettiğim 9 köyden de 29 vatandaşımız Kredi Yurtlar Kurumu'nun yurtlarına yerleştirilmiş oldu. Talep edenler olursa diye yine Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda ve diğer alanlarda yer ayrılmış vaziyette" dedi.

Haberin Devamı

Yarasa helikopter olarak adlandırılan gece görüşlü 4 helikopter sabahın ilk saatlerine kadar görev yaptı. Özel donanımlı helikopter, pilotların kasklarındaki geçe görüş sistemleri ile yangın bölgesinde 24 saat görev yapabiliyor. Söndürme çalışmalarına sabahın ilk ışıkları ile birlikte diğer hava araçlarının da katılması bekleniyor.

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

'DEVLET HASTANESİ'NDE TEDBİREN 60 AMBULANS BEKLETİLİYOR'

Yangın bölgesine yakın devlet hastanesindeki 14 hastanın tedbiren nakledildiğini dile getiren Bakan Yumaklı, "Şu anda 150 hastamız var devlet hastanesinde. 60 ambulansla onlar da bekletiliyor. Şu anda herhangi bir tehdit yok ama herhangi bir ihtimale karşı bu önlemler de alınmış vaziyette. Dolayısıyla sosyal medyada maalesef ki çok sık speküle edilen bu durumun doğrusunu bu şekilde açıklamış olalım. Diğer açıklamalara da itibar edilmesin. Aynı şekilde yine üniversitede de teyakkuz durumu devam ediyor ama orada da herhangi bir boşaltma söz konusu değil" diye konuştu.

'4 GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERİMİZ MÜDAHALEYE DEVAM EDİYOR'

Gece saatleri itibariyle nem oranının yükseldiğini ve rüzgarın şiddetinin düştüğüne dikkat çeken Bakan Yumaklı, "An itibariyle sıcaklığın 25 derece, nemin yaklaşık yüzde 52 oranında ve rüzgarın da 35 kilometre/saatte olduğunu söyleyebiliriz. Elbette yine istediğimiz seviyelerde değil ama yine gündüz olduğu gibi bizi çok zorlayan bir durum değil bu. Ancak bir uyarı var.

Sabah 6'dan itibaren nemdeki düşüş ve rüzgar ve sıcaklıktaki artış söz konusu olacak. Elbette şu an itibariyle gece olması nedeniyle yere inen ve mücadele edemeyen uçaklarımız var. Ancak 4 gece görüşlü helikopterle bu mücadeleye devam ediyoruz. Yaklaşık 260 arazöz ve iş makinesi ve 1500'e yakın personelimizle birlikte mücadelemiz devam ediyor. Sabah gün ışımasıyla beraber gündüz açıklamış olduğumuz hava araçları ve helikopterlerin geri kalanları da mücadeleye katılmış olacaklar" dedi.

'ÇANAKKALE BOĞAZI SABAH YENİDEN ÇİFT YÖNLÜ ULAŞIMA KAPATILACAK'

Yangın nedeniyle Çanakkale- Çan yolunun trafiğe kapalı olduğunu hatırlatan Yumaklı, "Çanakkale- Çan yolu kapalı, bunu da buradan duyurmuş olalım. Ayrıca Çanakkale Boğazı ile alakalı şu anda gece görüşlü helikopterlerimizin su alabilmesi için Boğaz tek taraflı olarak ulaşıma kapatıldı. Ancak sabahın ilk saatleriyle bütün hava araçlarının mücadeleye tekrar başlayacak olması sebebiyle Boğaz çift yönlü olarak ulaşıma kapatılmış olacak.

Burada valiliğimiz, AFAD'ımız, jandarmamız, emniyetimiz, orman genel müdürlüğümüz, doğa koruma ve milli parklarımız, Kızılay’ımız ve adını sayamadığım kamu kurum ve kuruluşlarımız, bölge vekillerimiz, Çanakkale ilinin dinamiği olan ileri gelenleri burada çok ciddi bir dayanışma sergiliyorlar. Bu mücadelede bizim yanımızda oldukları için kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Şu anda can siperhane bir şekilde alevlere karşı mücadele eden arkadaşlarıma da Allah'tan kolaylıklar diliyorum. İnşallah sabaha kadar büyük oranda kolaylamış oluruz" ifadelerini kullandı.

'HERHANGİ BİR YANGINA SEBEP OLACAK HUSUSLARI GÜNDEMİMİZDEN ÇIKARTALIM'

Vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda uyarıda da bulunan Yumaklı, "Elbette buradan bir hatırlatma yapmak istiyorum; bu yangın bir yerleşim yerinin yanında bir araziden çıktı. Daha önce defalarca ifade ettik; yangınların yüzde 90'ının da üzerinde oranda çıkış sebebi insan unsuru. Sizin gücünüz olabilir devlet olarak, imkanlarınız olabilir ancak 1500 hektarlık bir alanda etkilenen o kadar çok canlı var ki, sadece bunu bırakın o canlılarla beraber bu kadar çok kaynağın israfi sadece küçücük bir alevden kaynaklanabiliyor. O yüzden çok kıymetli vatandaşlarımıza buradan bir uyarıda bulunmuş olalım; lütfen orman yangınına ya da herhangi bir yangına sebep olacak ateş ya da bir tarla temizliği ya da çöp yakma gibi hususları artık gündemimizden çıkartalım. Maalesef bu tür şeyler şu anda burada hepimizin bu açıklamayı yapmasına sebep olan olayı meydana getiriyor" dedi.

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

'ARKADAŞLARIMIZ HİÇ UYUMADAN MÜCADELEYE DEVAM EDECEK'

Sabah saatlerinde iş makineleri ve hava araçlarının yeniden aktif hale gelmesiyle yangını söndürmenin mümkün olacağını umut ettiğini de sözlerine ekleyen Bakan Yumaklı, "İnşallah sabaha kadar arkadaşlarımız hiç uyumadan alevlerle mücadele edecekler ve sabah itibariyle çok yoğun bir şekilde başlayacak diğer hava araçlarının da katılımıyla bu yangının söndürülmesi gerçekleşmiş olacak diye düşünüyorum, umut ediyorum. Sosyal medyada bu tür zamanlar kötü insanların kullanması söz konusu. Bunların hepsine valilik çok ciddi bir biçimde müdahil oluyor. Her bir ikazı, uyarıyı kendilerine ulaşan herhangi bir bilgiyi değerlendiriyorlar ama maalesef şu ana kadar onların tamamı yalan çıkmış vaziyette. Lütfen bu dönemde de hem güvenlik güçlerimizi hem de yangınla mücadele eden kamu kurumlarımızı, insanlarımız meşgul etmesinler. Bu zamanlar bu tür yalan yanlış bilgilerin verileceği zamanlar değil" diye konuştu.

KÖYLERİ ZİYARET ETTİ

Yaklaşık 15 saattir devam eden yangın söndürme çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Ekipler yangına havadan ve karadan müdahaleye devam ediyor. Rüzgarın azalması ile birlikte ekiplerin yangınla mücadelesi hızlanırken Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ise 4 evin yandığı Yağcılar, 3 evin yandığı Ulupınar köyleri ile Aşağıokçular ve Sarıcaeli köylerinde incelemelerde bulundu. Kalabaklı köyünde konuşlanan yangın yönetim aracında son duruma ilişkin bilgi aldı.

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çanakkale’deki yangına ilişkin son durumu açıkladı. Yerlikaya paylaşımında yangın bölgesine 1 bin 489 personel 8 uçak 26 helikopter 240 arazöz 66 su tankeri 169 iş makinesinin sevk edildiğini ve Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerindeki 1251 vatandaşın tahliyesinin tamamlandığını duyurdu. Yerlikaya paylaşımının devamında, “ Sarıcaeli Köyü yaşlı bakım evinden 45 vatandaşımız tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirildi. Tedbir amaçlı Çanakkale-Çan Karayolu sivil araç hatlarına kapatılmıştır. Çanakkale Boğazı tek kişilerin deniz taşımacılığına açılmıştır” ifadelerine yer verdi.

54 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ

Bakan Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çanakkale’de meydana gelen orman yangınında 54 kişinin dumandan etkilendiğini, 48 vatandaşın tahliyesine devam edildiğini açıkladı. Yerlikaya paylaşımında, “Yangın bölgesine bin 697 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri 173 iş makinesi sevk edilmiştir. Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinden 1251 vatandaşımız tedbir amaçlı tahliye edilmiştir. Çanakkale Boğazında tek taraflı olarak deniz ulaşımı yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Çanakkaledeki orman yangını sürüyor: AFADdan açıklama geldi

EKİPLER YOLA ÇIKTI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çanakkale'deki orman yangınının söndürülmesine destek için CEKUT ekiplerinin 13 farklı ilden yola çıktığını bildirdi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Ceza İnfaz Kurumları Arama Kurtarma (CEKUT) ekiplerinin Çanakkale'deki orman yangınının söndürülmesine yönelik çalışmalara destek için 13 farklı ilden yola çıktığını bildirdi. Bakan Tunç, Çanakkale'de devam eden orman yangınını kontrol altına almak için fedakarca mücadele eden "orman kahramanlarına" kolaylık dileyerek şunları kaydetti:

"AFAD koordinasyonunda çok sayıda arama kurtarma ekibinin yanı sıra CEKUT ekipleri de 13 farklı ilden araç ve ekipmanları ile yangın söndürme çalışmalarına destek için yola çıkmışlardır. Dualarımız Çanakkale'deki vatandaşlarımız ve yangın söndürme çalışmalarına katılan orman teşkilatı ve diğer tüm teşkilatlarla"