Gazete Vatan Logo

Büyükada’daki Troçki’nin evi satılık!

Büyükada’daki Troçki’nin evi satılık!

Komünist Rusya’nın en önemli liderlerinden olan Lev Troçki’nin sürgüne gönderildiği İstanbul’da 1929-1933 yılları asında kaldığı Büyükada’daki ‘Troçki Evi’ olarak bilinen 131 yıllık Arap İzzet Paşa Köşkü 4 milyon 4000 bin dolara (Yaklaşık 12 milyon 320 bin lira) satılığa çıkarıldı. Kullanılmadığı için harabe haline dönen tarihi yalı kendine ait rıhtımı ve 3.5 dönümlük arsasıyla birlikte satılıyor.

‘Müze olursa kazanır’

Tarihi bina şimdilerde Musevi bir işadamına ait. Troçki Evi’ni satışa çıkaran Ceki Emlak’ın yetkilisi Özer Çelik, VATAN’a şöyle konuştu,

“Burası bir yalı ve denize rıhtımı var. Buranın sahibi yalıyı yatırım amaçlı almış ve değerini gördüğünü düşündüğü için satıyor. Burası alan kişi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile konuşarak müze yaparsa hem turizm hem de ticari olarak burası çok önemli bir yer haline gelir. Meksika’da müze olan Troçki Evi’ni bir yılda binlerce insan gezmeye gidiyor.”

4 banyo, 5 salon, 18 oda!

Koruma altındaki 950 metrekarelik 3 katlı kagir binada 18 oda, 5 salon ve 4 banyo var. 1884’te Galatalı banker Konstantinos İlyasko tarafından yaptırılan bina, Arap İzzet Paşa’nın mülkiyetine geçti. 2011’de konut alanına çevrilen arsa, Koruma Kurulu kararıyla tekrar kültürel tesis alanı oldu.

Haberin Devamı

Vatandaşlıktan atıldığını köşkte öğrendi

1917-1924 arası Kızıl Ordu komutanlığı yapan Lev Troçki, Stalin’le girdiği iktidar mücadelesini kaybedince 1929’da İstanbul’a sürgüne yollandı. Troçki en güvenilir yer olarak gözlerden uzak Büyükada’ya gelerek kiraladığı Arap İzzet Paşa Köşkü’nde 4,5 yıl yaşadı. 20 Şubat 1932’de vatandaşlıktan atıldığını öğrendiği bu köşkte, başyapıtlarını yazdı.