Geri Dön

Bülent Keneş kimdir? İsveç Bülent Keneş’i iade edecek mi?

İsveç Yüksek Mahkemesi, FETÖ firarisi, Today’s Zaman’ın Eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş'in Türkiye'ye iade edilmesi talebini reddetti. Peki, Bülent Keneş kimdir, kaç yaşında, nereli?

Bülent Keneş kimdir? İsveç Bülent Keneş’i iade edecek mi?

15 Temmuz ihaneti sonrası İsveç'e kaçan ve orada yaşayan FETÖ firarisi Bülent Keneş'in Türkiye'ye iade talebi 12 Mayıs'ta işleme alınmıştı. Ekim ayında Adalet Konseyi'ne gönderilen dosya bugün sonuçlandı. İsveç Yüksek Mahkemesi, FETÖ terör örgütü üyesi ve Zaman Gazetesi'nin genel yayın müdürü Bülent Keneş'in Türkiye'ye iade edilmesi talebini reddetti. Peki, Bülent Keneş kimdir, kaç yaşında, nereli?

İsveç Bülent Keneş açıklaması!

Yapılan açıklamada, iade talebinin karşılanması için şüphelinin 1 yıl ya da daha fazla hapis cezası alması gerektiği ve Keneş için bu şartın oluşmadığı belirtildi.

Mahkemeden yapılan açıklamada, “Bu davada iadeye engel oluşturacak bazı durumlar olduğu açıktır” denildi. Mahkeme, iddiaların bir kısmının siyasi bir suçla ilgili olduğunu ve bu kişinin siyasi görüşlerinden dolayı zulüm görme ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılmak için Mayıs ayında resmi başvuruda bulunmuşlardı. NATO üyesi ülkeler arasında Türkiye ve Macaristan dışındaki tüm ülkeler İsveç ile Finlandiya’nın başvurusunu onayladı.

Bülent Keneş kimdir, kaç yaşında, nereli?

Keneş, 1969 yılında Malatya’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamladı. Üniversite Eğitimi İçin İstanbul’a gitti. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 

1994 yılı Mart ayında Zaman Gazetesi’nde profesyonel hayata atıldı. Gazetenin çeşitli birimlerinde çalıştıktan sonra, 1995 Ekim ayında Dış Haberler Müdürlüğü, 1999 yılında ise Haber Müdürlüğü görevini üstlendi.

Bu arada Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü yüksek lisans eğitimini 1996 Eylül’ünde verdiği, “Medeniyetler Çatışması Tartışmaları Bağlamında Batı Medyasının Nasıl Bir İslam İmajı Oluşturduğuna Dair Bir İnceleme” başlıklı tezle tamamladı. Bu çalışma 1998 yılında “Batı Basınında İslam İmajı” adıyla kitap olarak yayınlandı.

Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda başladığı doktora çalışmasını, 28 Şubat post-modern askerî darbesinin iş ve akademik hayatındaki olumsuz etkilerinden dolayı, 1998 yılında yarıda bırakmak zorunda kaldı.

Gazeteci-yazar olarak mesleğini ise sırasıyla Turkish Daily News Yayın Koordinatörü, Anadolu Ajansı New York Büro Şefi, Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, İngilizce yayınlanan Today’s Zaman Gazetesi (kurucu) Genel Yayın Yönetmeni olarak sürdürdü.

Bülent Keneş, çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyetlerde bulunmaya, radyo ve televizyon programları yapmaya devam etti.

2008-2009 seneleri arasında Fatih Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı (MBA) da yapan Bülent Keneş, YÖK’ün 2009 yılında çıkardığı aftan yararlanarak doktora çalışmasına geri döndü ve bu kitaba kaynaklık eden “İran Dış Politikasında Süreklilik ve Değişim (1979- 2011)” başlıklı doktora tezini 2011 Eylül ayında tamamladı.

2010 yılından itibaren Fatih Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve iletişim alanında dersler de veren yazar, iyi düzeyde İngilizce, orta seviyede Farsça bilmektedir.

Bülent Keneş, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bülent Keneş, attığı tweetlerde hakaret ettiği gerekçesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatlarının şikayeti üzerine, 10 Ekim 2015 tarihinde Yenibosna'daki Zaman Gazetesi binasında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Emniyet ve savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle mahkeme sevk edildi. Mahkeme, Keneş'in tutuklanmasına karar verdi.

TWITTER’daki mesajlarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile 10 Ekim 2015’te tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konulan Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, avukatlarının yaptığı itiraz üzerine 4 gün sonra tahliye edildi.

4 Aralık 2015 tarihinde Today's Zaman'ın Genel Yayın Yönetmeni görevinden istifa etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, kapatılan Today’s Zaman gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında 18 Ekim 2016 tarihinde ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

Kitapları : 

2013 - İran Siyasetinin İç Yüzü 
2012 - İran ve Terör Hasan Sabbah'tan Bugüne 
2012 - İran: Tehdit mi, Fırsat mı 
1998 - Batı Medyasında İslam İmajı