Geri Dön
GündemBombacının karısı anlatıyor

Bombacının karısı anlatıyor

"Mesut olaydan 5 gün önce geldi; 'Dubai'ye gidiyorum, hakkını helal et' dedi. Terörist olduğunu bilmiyordum"

Olaydan 5 gün önce geldi, 'Dubai'ye gidiyorum, hakkını helal et' dedi. Terörist olduğunu bilmiyordum. Gazetede gördüm Şişli'deki Berth İsrael Sinagogu'na bombalı intihar saldırısını gerçekleştiren Mesut Çabuk'un eşi Aysun Çabuk'a ulaştık. İstanbul'da bir akrabasının evinde kalan 28 yaşındaki 2 çocuk annesi Aysun Çabuk, Bingöl'den İstanbul'a nasıl geldiklerini ve eşinin bu süreçte neler yaptığını tek tek anlattı. 2000'de İstanbul'daki bir camideki sohbet sırasında tanışan Aysun-Mesut Çabuk çifti evlenir evlenmez Bingöl'e baba evine yerleştiler. Mesut işsiz ve beş parasızdı. Sürekli evde oturuyor ve radikal islam öğretileri içeren kitaplar okuyordu. Giderek sofulaştı. Azad Ekinci (Bombalı saldırıda kullandığı kamyoneti satın alan kişi) ve ağabeyi Metin Ekinci'yle sık sık buluşuyordu. 7 Ekim gecesi eşi Aysun Çabuk, 3 yaşındaki kızı ve 10 aylık oğlunu da alarak baba evinden ayrıldı. Bundan sonrasını Aysun Çabuk'tan dinleyelim:

"Otomobili bir arkadaşından ödünç aldığını, bir işi için İstanbul'a gideceğimizi söyledi. Otomobili o kullanıyordu. Bingöl çıkışında liseden arkadaşı olan Azad Ekinci'yi aldık. Ankara'ya yaklaştığında telefonla aradığı Gökhan Elaltuntaş'ı (diğer intihar bombacısı) durağa çıkması için uyardı. Onu da aldı. Üsküdar'da bir akrabasının evine gittik. Orada 4 saat kadar dinlenip uyudular sonra beni ve çocukları bırakıp çıktılar.

Pek konuşmazdı
Eve ara sıra uğruyor, iş aradıklarını söylüyorlardı. Olaydan 5 gün önce valizini ve pasaportunu aldı. 'Ben Dubai'ye gidiyorum. Allaha emanet olun' dedi ve helalleşip evden ayrıldı. Bir daha beni aramadı. Mesut bana hiçbir şey anlatmazdı. Zaten evle ilgili sıradan konular dışında hiç konuşmazdı. Saldırıda öldüğünü de gazetede okudum."