Geri Dön
GündemBayraktar İHA havada 10 bin saati geçti

Bayraktar İHA havada 10 bin saati geçti

Baykar Makina tarafından milli ve yerli olarak üretilen Bayraktar TB-2 İHA, TSK bünyesinde görev uçuşlarına başladığı 2015 Eylül’ünden beri havada 10 bin saati geçti.

Bayraktar İHA havada 10 bin saati geçti

Kritik bir eşik olan 10 bin uçuş saatini tamamlayan Bayraktar TB-2 silahlandırıldıktan sonra terör operasyonlarının da vazgeçilmez unsuru oldu.

Milli İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri dışında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da kullanılıyor. Terör örgütü PKK’ya yönelik yurt içi ve Kuzey Irak’ta süren operasyonlarda yer tespiti ve harekat amacıyla kullanılıyor.

100 teröristi vurdu

Savunma kaynakları silahlı İHA’nın başarısıyla birlikte savaş uçakları kullanımının saat olarak azaldığını, savaş uçaklarının ise sıklıkla İHA’ların yer tesbitinde bulunduğu bölgeleri bombaladığını belirtiyor. Roketsan üretimi olan anti tank füzesi UMTAS MAM-L mühimmatı ile donatılan silahlı Bayraktar son iki ayda çıktığı görevlerde yaklaşık 100 teröristi etkisiz hale getirdi.

Suriye’de keşif yapıyor

Terörle mücadelede askerin gözü kulağı olan 12 uçaklık Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı filosu Kuzey Irak ve Suriye’de düzenlenen operasyonlarda aktif rol oynuyor. Kuzey Irak ve Türkiye sınırında PKK’ya karşı mücadele eden Bayraktar TB-2, Fırat Kalkanı harekatı başladığından beri Suriye sınırında görev yapıyor. Bayraktar İHA, Suriye sınırında gözetleme ve keşif operasyonları gerçekleştiriyor.