Gazete Vatan Logo

Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nasıl oldu? Erzincan Başbağlar Katliamı neden yapıldı, failleri kim?

Başbağlar Katliamı'nın bugün 29'uncu yıl dönümü. 1993'te Erzincan Kemaliye'ye bağlı Başbağlar Köyü’nde 33 sivil katledildi. PKK'nın en büyük sivil katliamlarından birisi olan Başbağlar’ın acısı hala dinmedi, hayatı kaybedenler gözyaşlarıyla anılıyor.

Başbağlar Katliamı nedir, ne zaman ve nasıl oldu? Erzincan Başbağlar Katliamı neden yapıldı, failleri kim?

Başbağlar Katliamı 29. yıl dönümünde unutulmadı. Terör örgütü PKK’nın namlusunda çıkan kurşunlar ile ve yakılan sivil vatandaşlar bugün bir kez daha anılıyor. İşte Başbağlar Katliamı hakkında merak edilenler...

BAŞBAĞLAR KATLİAMI  NEDİR, NE ZAMAN VE NASIL OLDU?

Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993 tarihinde Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı, Tunceli'nin Ovacık ve Hozat ilçeleri sınırındaki Başbağlar köyünde gerçekleşti.

Başbağlar Katliamı’nda 28 kişi terör örgütünün silahından çıkan kurşunlarla hayatını kaybederken, 5 kişi de teröristlerin yaktığı evlerde can verdi.

ERZİNCAN BAŞBAĞLAR KATLİAMI NEDEN YAPILDI?

1993 yılının 5 Temmuz akşam namazı saatlerinde elleri silahlı 100 kadar PKK teröristi Köyün tam karşısındaki dağdan, köyü merkeze bağlayan tek yoldan köye indi.

PKK'lılar aynı zamanda 540 nüfuslu köyün yolları, yardım gelmesin diye keserken aynı zamanda telefon şebekesine de zarar verdi.

PKK'lılar, bir toplantı yapacaklarını söyleyerek, namazı biten cemaati sıraya dizdi. Ardından “Atış serbest” diyerek sıraya dizdiği 28 köylünün üzerine 558 mermi sıktı.

Haberin Devamı

Bununla birlikte PKK’lılar koca köyü ateşe verdi. Evler, köy okulu, cami, halk evleri yanıp küle dönerken, 1’i kadın 5 kişi de bu yangında hayatını kaybetti.

Katliamın ardından 20 kişi gözaltına alındı. Haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. Ancak 1998'de dava takipsizlikle kapandı. Sanıkların 18'i beraat etti, 2'si ise mahkûm edildi.