Geri Dön

Badıkan aşireti nedir, kaç kişi, nereli, hangi ilde? Nihat Doğan’ın aşireti Badıkan aşiretinin kaç kolu var, lideri kim?

Nihat Doğan’ın aşireti Badıkan aşireti hakkında yapılan aramalar türkücünün 13 Ocak'ta dünyaya gelen oğluna aşiretinin ismi Badıkan’ı koymasıyla arttı. Peki, Badıkan aşireti nedir, hangi ilde, lideri kim? Nihat Doğan’ın aşireti Badıkan’ın kaç kolu var, lideri kim?

Badıkan aşireti nedir, kaç kişi, nereli, hangi ilde? Nihat Doğan’ın aşireti Badıkan aşiretinin kaç kolu var, lideri kim?

Nihat Doğan ve İranlı eşi Areoo Doğan 13 Ocak'ta dünyaya gelen bebeklerine Badıkan adını verdi. Bebeğiyle fotoğrafını paylaşan Nihat Doğan, "Oğlum Badıkan dünyaya geldi. Rabbime şükürler olsun" dedi. Doğan’ın paylaşımı ardından Badıkan aşiretine dair yapılan aramalar arttı.

BADIKAN AŞİRETİ NEDİR, HANGİ İLDE, NERELİ?

Badıkan Aşireti Diyarbakır sınırları içindeki en büyük aşirettir. Aşiretinin kökleri Mervânîler’in kurucusu olan (Bad)’a dayanmaktadır.

BADIKAN AŞİRETİNİN LİDERİ KİM, KAÇ KOLU VAR?

Zeki Eker Demokratik Sol Parti’den XXI. dönem Muş milletvekilliği yapmıştır. Milletvekilliği yaptığı dönemde TBMM Başkanlık Divanı idare amirliği görevinde bulunmuştur.

8 yıl boyunca Bülent Ecevit’in ve DSP’nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden sorumlu tek yetkili ismi olmuştur. 2002 yılında DSP'den istifa etmiştir.

Eker, 2002 yılında İsmail Cem’in Genel Başkanlığında Hüsamettin Özkan ve Kemal Derviş ile birlikte Yeni Türkiye Partisi'nin (YTP) kuruluşunda yer almış ancak seçimde aday olmamıştır, daha sonra İsmail Cem’in ağır hastalığı nedeni ile siyasi varlığını daha fazla devam ettiremeyen parti, 2004'te CHP’ye katılma kararı almıştır.

2007 Türkiye Genel Seçimleri'nde Deniz Baykal’ın kendisine yaptığı milletvekili adaylığı teklifini teşekkür ederek reddetmiştir.

Eker, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 18. Olağanüstü Kurultayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Parti Meclisine aday gösterilmiştir. Özellikle Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde çok etkili olduğundan dolayı birçok husumetli ailenin barışmasına da vesile olmuştur. Evli ve yedi çocuk babasıdır