Gazete Vatan Logo

Ay tutulması ne zaman, cuma günü ay tutulması mı var? En uzun ay tutulması 2021!

Ay tutulması ne zaman, cuma günü ay tutulması mı var? NASA, Ay tutulmasının süre itibarıyla son yüzyıl tarihine geçeceğini açıkladı. Bu yıl ikinci kez meydana gelecek olan Ay tutulması, Dünya'nın Ay ile Güneş arasında bir noktada bulunması sonucu, Ay'ın Dünya'nın gölge konisinin içerisinde kalması ile gerçekleşiyor. Peki, Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması ne kadar sürecek? İşte en uzun ay tutulması 2021…

Ay tutulması ne zaman, cuma günü ay tutulması mı var? En uzun ay tutulması 2021!

Dünya son yüzyılın en uzun Tam Ay tutulması ve son 580 yılın en uzun Parçalı Ay tutulmasına tanık olacak. Ay`ın yüzde 97`si Dünya`nın gölgesinde kalacak. NASA`nın açıklamasına göre tutulma, 50 ABD eyaleti, Kanada ve Meksika`nın yanı sıra Güney Amerika, Polinezya, Avustralya ve Çin`in bazı bölgelerinden görülebilecek. Tutulma esnasında Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle Ay, Dünya’nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durum ise Parçalı Ay tutulması olarak isimlendiriliyor. Etkinlik gece yarısından kısa bir süre sonra başlayacak ve bir güneş tutulmasından farklı olarak, fenomeni görmek için kimsenin özel bir gözlüğe ihtiyacı olmayacak. Peki, Ay tutulması ne zaman, cuma günü ay tutulması mı var? Ay tutulması saat kaçta? Ay tutulması ne kadar sürecek? En uzun ay tutulması 2021…

AY TUTULMASI SAAT KAÇTA, NE ZAMAN, NE KADAR SÜRECEK?

Dünya 19 Kasım 2021 Cuma günü 580 yılın en uzun Tam Ay tutulmasına tanık olacak. Ay'ın yüzde 97'sinin Dünya'nın gölgesinde kalacağı tutulma 3 saat, 28 dakika ve 23 saniye sürecek. Ayrıca bu süre son 6 yüzyılın da en uzun Parçalı Ay tutulması olacak. Daha önceki en uzun süren tutulma 2018'de gerçekleşmiş ve 1 saat 43 dakika sürmüştü.

Tutulma esnasında Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya'nın Güneş etrafındaki yörüngesinin arasındaki açı nedeniyle Ay, Dünya'nın tam gölge konisine girmeyebiliyor. Bu durum ise Parçalı Ay tutulması olarak isimlendiriliyor.

NASA'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre Ay'ın yüzde 97'sinin Dünya'nın gölgesinde kalacağı tutulma, 18 Kasım ile 19 Kasım arasına gerçekleşecek.

AY TUTULMASI TÜRKİYE'DE GÖRÜLEBİLECEK Mİ?

Türkiye'den izlenemeyecek olan Tam Ay tutulması en net şekilde Kuzey Amerika'dan takip edilebilecek.

Kuzey Amerika'da Güneş doğumundan önce kalkanlar bu tarihi anı en iyi şekilde izleme fırsatına sahip olacaklar.

Ayrıca Batı Amerika'da yaşayanlar ise yine Güneş doğumundan önce Ay tutulmasının en karanlık haline şahitlik edebilecek.

Tam Ay tutulması, Alaska, Pasifik Okyanusu, Yeni Zelanda, Batı Avrupa ve Doğu Avustralya ile Japonya'dan izlenebilecek.