Gazete Vatan Logo

Apex Nedir, Ne İşe Yarar? Virajda Apex Ne İşe Yarar?

Apex, virajlarda yapılan profesyonel dönüş sistemine verilen addır. Bu dönüş biçimi yarış pilotlarına hız kazandırmak için tasarlanmıştır. Pilotlar için en mükemmel dönüş yapacakları rotanın belirlenmesi ve bu doğrultuda ilerlemeleri sonucu kazandıkları avantajın apex sayesinde olduğu bilinmektedir.

Apex Nedir, Ne İşe Yarar? Virajda Apex Ne İşe Yarar?

Apex Nedir, Ne İşe Yarar? 

Virajlar çoğu şoförlerin kimi zaman dönmekten zevk aldığı kimi zamansa kontrolsüz giriş neticesinde yaşanabilecek savrulmaların olma ihtimali nedeniyle diken üstünde olduğu bir yol bölümüdür

Hızlı viraj almayı sevenler için, nasıl dönüldüğü durumu şehirde ve yarış pistinde farklılık göstermektedir. Şehirde virajlar genel olarak güvenlik için hız kesilerek yapılmaktadır. Yarış pistlerinde ise durum daha farklıdır.

Pist tasarımları genel olarak pilot yeteneklerinin de ön plana çıktığı bir dönüş sistemi ile tasarlanmıştır. Apex çizgisi de araba yarışlarında kullanılan virajlarda pilotlar tarafından yapılan başarılı dönüşler olarak nitelendirilir. Aynı zamanda apex, bir geometri terimi olarak da kullanılır. Bir ikizkenar üçgenin, piramidin tabanından başlayarak en uzakta yer alan noktası olarak belirtilir.

Virajda Apex Ne İşe Yarar?

Apex çizgisi araba yarışları için ideal olarak görülen ve hazırlanan sürüş çizgisi olarak tanımlanır. Bu çizgi herhangi bir virajın hızlıca geçilmek istenildiği zaman kullanılan bir çizgi olarak belirtilmek mümkündür. Apex çizgisinin başına ve sonuna dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde kaymalar meydana gelebilir ve istenilen dönüş sağlanmayabilir.

Apex Nedir, Ne İşe Yarar Virajda Apex Ne İşe Yarar

Apex Kaça Ayrılır?

Apexler Geometrik ve Geç Apex olmak üzere ikiye ayrılır.

Geometrik Apex

Geometrik apex tekniği sürücünün en iyi dönüş manevrasını yumuşak bir şeklide dıştan içe doğru olacak şekilde apex noktasından geçerek yol dışına doğru gaz kesmeden devam etmesi anlamına gelir. Burada ki önemli nokta ise sürücünün dönüş zamanlamasını iyi ayarlaması ve doğru apex noktasından geçmesidir. Bu dönüşte aracın kayma ihtimali yoktur ve düşük beygirli araçlarda en fazla tutunmayı sağlar. Genellikle düşük beygirli araçlar tarafından tercih edilir.

Geç Apex

Viraja geç giren yarış aracının apex noktasına geç girmesi adına gaz kesmesi ve içten dışa dönüş tekniği üzerinde sapma yaparak daha dar açılı dönüş sergilemesidir. Bununla birlikte daha doğrusal hızlanma ile zaman kazanmayı amaçlayan bir sürüş tekniğidir. Daha yavaş giriş fakat daha hızlı çıkış mantığını esas alan bir dönüş biçimi olarak nitelendirilir.

Zaman kazanmak için daha etkili bir yöntem olan Geç Apex, virajlarda araba sollamaya da imkan tanır. Ancak bu yöntem hızlı araçlarda zaman kazanmaya yararken, yavaş araçlarda ise zaman kaybına neden olmaktadır.