Geri Dön

Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?

Zühtü Arslan’ın görev süresinin dolması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi yapılacak. Peki, Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?

Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?

Anayasa Mahkemesi'nde başkanlık seçimi tarihi belli oldu. AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolması nedeni ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda başkanlık seçimi gerçekleştirilecek. Peki, Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman? Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?

Anayasa Mahkemesi seçimi ne zaman?

Yüksek Mahkeme'de başkanlık seçimi, 2 Şubat'ta yapılacak.

Arslan, ikinci kez seçilmişti

10 Şubat 2015'deki AYM Genel Kurulu'nda ilk kez Yüksek Mahkeme'nin başkanı seçilen Arslan, 25 Ocak 2019'da ise ikinci kez Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak seçildi.

Görev süresinin sona ermesi ile birlikte Yüksek Mahkeme, 2 Şubat Perşembe günü Genel Kurul'da gerçekleştirilecek seçim ile, AYM'nin yeni başkanını belirleyecek. Yüksek Mahkeme'de başkan ve iki başkanvekili seçimleri ise, Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanması ile seçiliyor.

Süresi biten başkan ve başkanvekillerinin, yeniden seçilebilmelerinde ise herhangi bir engel bulunmuyor.

Anayasa mahkemesi başkanı görev süresi nedir, kaç yıllığına seçilir?

Anayasa Mahkemesi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile dört yıl için bir Başkan ve iki başkanvekili seçilir. Süresi bitenler yeniden seçilebilirler. Anayasa Mahkemesi iki bölüme ayrılır ve bu bölümler, başkanvekili başkanlığında dört üyenin katılımıyla toplanır.