Geri Dön

Af çıkacak mı? Mahkumlara af çıkacak mı, infaz iyileştirmesi ne zaman gelir, covid 19 izni ne zaman bitiyor? 120 bin mahkum erken tahliye bekliyor!

Pandemi nedeniyle yaklaşık olarak 120 bin mahkum izne gönderilmişti. 7. Yargı paketi ile yeniden gündeme gelen af düzenlemesinde son durum merak ediliyor. Peki, Af çıkacak mı? Mahkumlara af çıkacak mı, ne zaman gelir?

Af çıkacak mı? Mahkumlara af çıkacak mı, infaz iyileştirmesi ne zaman gelir, covid 19 izni ne zaman bitiyor? 120 bin mahkum erken tahliye bekliyor!

Af düzenlemesinde son merakla takip ediliyor. Genel affı kapsamayan pandemi döneminde izne gönderilen mahkumları esas alan kısmi af düzenlemesi infaz iyileştirme konusu gündemdeki yerini koruyor. Peki, Af çıkacak mı? Mahkumlara af çıkacak mı, infaz iyileştirmesi ne zaman gelir, covid 19 izni ne zaman bitiyor?

AF ÇIKACAK MI, İNFAZ İYİLEŞTİRMESİ GELİR Mİ?

Pandemi nedeniyle açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderildi. İzin süresi pandemiden sonra da 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıldı. Söz konusu infaz iyileştirmesi hayata geçerse izne çıkarılan mahkumlar bir defalığına mahsus olarak erkenden tahliye edilecek. İzindeki yaklaşık 120 bin mahkum kısmi bir aftan yararlanmış olacak.

Açık cezaevlerinde kalan yaklaşık 120 bin mahkum Covid-19 süresince izne gönderildi. İzin süresi bittiğinde yeniden izinler uzatıldı. En son kabine toplantısında alınan kararla açık cezaevlerinde kalan mahkumların izin süresi 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılmıştı.

Üç yılı aşkın bir zamandır açık cezaevinde kalan mahkumların izinde olmasını göz önünde bulunduran yetkililer, bir defaya mahsus “infaz iyileştirmesi” yapılmasını masaya yatırdı. Yapılacak yasal bir değişiklikle “infaz iyileştirmesi” yapılarak açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların, izne gönderildiği süre içerisinde yeniden suç işlememiş olması şartıyla affedilmesi sağlanabilecek.