Geri Dön
GündemAçık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı?

Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı?

Koronavirüs salgını nedeniyle, yaklaşık 2 yılı aşkın bir sürede 12 kez uzatılan açık cezaevi izinleri ile ilgili son durum mahkum ve mahkum yakınlarının gündeminde yer alıyor. Salgınla mücadelede normalleşme sürecinde Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından açık cezaevi izinleri ile ilgili açıklama yapıldı. Peki, Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? İşte detaylar…

Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı?

Koronavirüs salgınının başında alınan önlemler arasında yer alan açık cezaevi izinleri ile ilgili son durum pek çok kişinin merak ettiği konuların başında geliyor. Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü konuyla ilgili açıklama yaptı. Mahkum ve mahkum yakınları da açık cezaevi izinlerinde son durumu araştırıyor. Peki, Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? İşte detaylar…

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Koronavirüs salgını nedeniyle 15 Nisan 2020’den beri denetimli serbestlik tedbiriyle evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi mahkûmunun COVID-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.

Bugüne kadar 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Salgının seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izni uzatılmadı.

COVID-19 izninden bugüne kadar 200 bin Mahkûm faydalandı. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek.

Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre COVID-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler.

Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.