Gazete Vatan Logo

30 İHA 20 bin saattir havada!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör operasyonlarının gözdesi Bayraktar TB2 İHA’ların üretildiği Baykar’ın Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etti. Erdoğan’a yapılan brifingte İHA’larla ilgili detaylı bilgi verildi

30 İHA 20 bin saattir havada!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son dönemde terörle mücadele operasyonlarında öne çıkan ve TSK’nın envanterine girdiğinden beri PKK’nın kırsal alandaki etkinliğini kısıtlayan Bayraktar TB2 İHA’ların üretildiği Baykar’ın Ar-Ge ve üretim tesislerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyareti sırasında Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar, Genel Müdür Haluk Bayraktar ve damadı Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tesisler ve üretilen İHA’lar hakkında brifing verdi.

Tesisleri gezdi

Baykar’ın tesislerinde yaklaşık 1.5 saat kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Hava Aracı Elektronik Donanım Tasarım’, ‘Hava Aracı Tasarım ve Analiz’, ‘Gömülü Yazılım’, ‘Montaj ve Kompozit İmalat’ birimlerini inceledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilen brifingte, şu ana kadar güvenlik güçlerinin envanterinde bir kısmı silahlı 30 İHA’nın görev yaptığı anlatıldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 18, Jandarma Genel Komutanlığı’nda 6 ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 6 adet olmak üzere terör operasyonlarında aktif görev yapan toplam 30 İHA’ya 24 saat esaslı lojistik ve teknik destek verildiği ifade edildi. Ayrıca Bayraktar TB2’nin sorun yaşamadan havada 20 bin saatlik, yani kesintisiz 833.3 gün, yaklaşık 28 aylık uçuşu geride bıraktığı da belirtildi.

Haberin Devamı

Yazılıma özel ilgi

Erdoğan’a tesisin montaj hattında üretimi devam eden yeni seri İHA’lar da gösterildi. Özellikle ‘Hava Aracı Tasarım ve Analiz’ ile ‘Gömülü Yazılım’ birimleriyle yakından ilgilenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İHA’ların yapımında kullanılan karbon fiber elyafın yerli üreticiden tedarik edilmesini memnuniyetle karşıladı. Bayraktar TB2 İHA’nın en kritik unsurlarından biri olan yerli yazılımı üreten mühendislere de teşekkür etti.

‘Bu ülkenin neleri başarabileceğini ispatlıyorsunuz’

Tesiste çalışan mühendisler ve stajyerle de sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Bayraktar TB2 gibi kendi klasmanında ileri teknoloji İHA sisteminin yazılım, elektronik, tasarım, aerodinamik vb. teknolojileri milli ve özgün olarak tasarlanıp geliştirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mühendislere, “Bu teknolojinin en önemli kısmı yazılım ve böylesine önemli bir teknolojinin milli olarak geliştirilmesine katılan sizler bu ülkenin neleri başarabileceğini ispatlıyorsunuz” dedi.

Haberin Devamı