Geri Dön

3. Havalimanı Projesi için flaş açıklama

3. Havalimanı Projesi için flaş açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü havalimanıyla ilgili mahkemenin verdiği kararı değerlendirdi.

Kararın geçici durdurma olduğunu belirten Elvan, “Hiçbir şekilde havalimanı çalışmasını engellemeyecektir” dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nden (DHMİ) de konuyla ilgili açıklama geldi.
DHMİ'den yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında İstanbul yeni havalimanı inşaatının (projesinin) durdurulduğu şeklinde haberlerin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

Söz konusu mahkeme kararının, havalimanı ÇED olumlu kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğunun altı çizilen açıklamada, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi.

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, 3. havalimanıyla ilgili "çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu" kararının yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti.