Gazete Vatan Logo

Turkcell’e 1 günde çifte ‘Yatırım yapılabilir’ notu

Turkcell’e 1 günde çifte ‘Yatırım yapılabilir’ notu

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Standard & Poor’s ve Moody’s, Turkcell’in kredi notunu peş peşe artırarak ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltti. Standard & Poor’s, Turkcell’in “BB+” olan uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-”ye yükseltirken, görünümünü “durağan” olarak belirledi. Not artışına neden olarak, Turkcell’in kurumsal yönetişim alanında gösterdiği iyileşme, etkin işleyen ve karar alabilen Yönetim Kurulu yapısı ve net olarak ortaya koyduğu uzun vadeli finansal hedefleri gösterildi.

Moody’s de, Turkcell’in “Ba1” olan uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3”e yükseltirken, görünümünü “negatif” olarak açıkladı. Not artışına neden olarak, Turkcell’in pazardaki güçlü konumuna ve iyileşen kurumsal yönetişimine ek olarak güçlü finansal durumunu ve likidite pozisyonuna işaret edildi.

Bu arada Turkcell, BNP Paribas, Citibank, HSBC, ING ve Intesa Sanpaolo bankaları ile 500 milyon dolar ve 445 milyon euro tutarında 30 Haziran 2016 tarihine kadar kullanım periyodu olan bir kredi anlaşması imzaladı.

Haberin Devamı

2 yıl ödemesiz kredi

KAP’a yapılan açıklamada, kredinin şirketin ve grup şirketlerinin altyapı yatırımları ve oluşabilecek yatırım fırsatlarının finansmanında kullanılacağı vurgulandı. 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl vadeli kredinin yıllık faiz oranı 3 aylık Libor/Euribor+yüzde 2 olarak bildirildi. Öte yandan, 1 milyar dolar veya muadili yabancı para cinsi borçlanma aracı ihracına hazırlanan Turkcell, olası bir eurobond ihracı için yatırımcı toplantıları düzenlemek üzere BNP Paribas, Citi ve HSBC’ye yetki verdi.