Gazete Vatan Logo

Traktör firmaları Rekabet Kurulu'na sözlü savunma yapacak

Traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyette bulunan şirketler yürütülen soruşturma kapsamında Rekabet Kurulu'na sözlü savunma yapacak.

Traktör firmaları Rekabet Kurulu'na sözlü savunma yapacak

Rekabet Kurulu'ndan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: 

Traktör üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteren 10 teşebbüs hakkında yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. Rekabet Kurulunun 05.01.2023 tarihli kararıyla, traktör üretim ve pazarlama sektöründe faaliyet gösteren; AGCO Tarım Makineleri Ticaret Ltd. Şti., Argo Tractors Turkey Traktör San. ve Tic. Ltd. Şti., Başak Satış Pazarlama ve Yatırım AŞ, Erkunt Traktör Sanayii AŞ, Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ, IPSO Tarım AŞ, Kubota Turkey Makine Ticaret Ltd. Şti., Same Deutz Fahr Traktör San. ve Tic. AŞ, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi AŞ ve Türk Traktör ve Ziraat Makinaları AŞ hakkında 4054
sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmıştı. Soruşturmanın konusunu anılan tarafların; bayilerinin yeniden satış fiyatını tespit ettiği, bayilerine müşteri/bölge kısıtlamaları getirdiği ve rekabeti kısıtlayıcı bilgi değişiminde bulunduğu/anlaşma yaptığı iddiaları oluşturuyordu. Soruşturma kapsamında söz konusu teşebbüslerin arasında stratejik bilgilerin paylaşımı ve/veya rekabete aykırı anlaşma yapmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediği ve ayrıca Hattat Traktör Sanayi ve Ticaret AŞ’nin bayilerine müdahale ederek yeniden satış fiyatlarını tespit edip etmediği inceleniyor. Sözlü savunma toplantısı 9 Temmuz 2024 tarihinde saat 10.30’da Rekabet Kurumu merkez binasında yapılacak.

Haberin Devamı