Gazete Vatan Logo

Tatile giden ev bakıyor

Tatil için Yunanistan’ı tercih eden Türkler komşuda gayrimenkul piyasasını da canlandırdı. En çok Atina ve Selanik’te ev bakan Türkler’i euro getirisi ve vize kolaylığı cezbetti. Türkiye komşudan en çok ev alan 4’üncü ülke konumuna geldi.

Tatile giden ev bakıyor

Yunanistan, son yıllarda Türk turistlerin en çok tercih ettiği tatil lokasyonu olurken, Türkler komşuda turizmin yanı sıra gayrimenkul potansiyelini de keşfetti. Global krizden sonra iflas noktasına gelin Yunanistan’da fiyatların hâlâ uygun olması, euro bazında getiri ve

250 bin euroluk yatırım yapanın tüm aile bireylerine oturma izni verilmesi Türkleri komşuda yatırım yapmaya yöneltti. Son 1 yılda artan yatırımlarla Türkiye, Çin, Rusya ve Mısır’dan sonra komşuda gayrimenkul yatırımı yapan ülkeler sırasında 4’üncü sıraya kadar yükseldi.

250 bin euro bütçe

Atina ve Selanik en çok yatırımı çeken şehirler olurken, Korfu ve Thassos adaları da radarda yer alıyor. Ancak Yunanistan’daki adalarda yatırım yapabilmek için özel izin gerekmesi ve adaların sadece yaz aylarında canlı olması nedeniyle yatırımların büyük çoğunluğu Atina ve Selanik’e yöneliyor. Komşuda yalnızca bireysel yatırımcılar değil potansiyeli gören kurumsal yatırımcılar da otel projesi gerçekleştirmek için araştırma yapıyor.

Türkler’in Yunanistan’a olan yoğun ilgisi nedeniyle geçtiğimiz yıl KomşudaEvAl.com’u açan Eronges Ltd Yönetici Ortağı Cenk Tanman, Yunanistan’daki gayrimenkul piyasası hakkında bilgi verdi. Türklerin son 1 yıldır Yunanistan’da gayrimenkul alımına büyük ilgi gösterdiğini anlatan Tanman, “Daha önce de ilgi vardı ancak son dönemde hızlandı. Şimdi hem yatırım yapıp hem de vizede kolaylık sağlamak isteyenler talep gösteriyor. Yunanistan’da 250 bin euro yatırım yapınca tüm aile bireylerine oturma izni veriliyor. Türkiye’de milyonluk evde oturanlar bile yatırım bütçelerini 250 bin euroyu geçmeyecek şekilde belirliyor. Böylece hem euro bazında kira getirisi elde ediyorlar hem de sürekli vize almak zorunda kalmıyorlar” diye konuştu.

Haberin Devamı

Atina ilk sırada

Türkler’in şu ana kadar komşuda 100-130 civarında gayrimenkul yatırımı yaptığını söyleyen Tanman, şu bilgileri verdi: “Bu rakamla Türkiye 4’üncü sırada bulunuyor. İlk sırada 1.000 adetlik yatırımla Çinliler, 500 adetle Ruslar ve Mısırlılar ardından da Türkler geliyor. Suriyeliler de Türkiye’nin ardından 5’inci sırada bulunuyor. Türkler ağırlıklı olarak Atina ve Selanik’te yatırım yapıyor. Adalarda yatırım yapmak isteyenler de oluyor ancak hem özel izin gerekmesi hem de sadece yaz sezonunda kullanılabilmesi nedeniyle Atina veya Selanik’i öneriyoruz. Burada yatırım yapanlar

Haberin Devamı

12 ay boyunca kira getirisi elde edebiliyor.”

‘Nazlanma’ başladı

Tanman, Atina’da eski binalarda metrekare fiyatlarının 2 bin ile 4 bin euro, yeni binalarda 3-6 bin euro arasında olduğunu, Selanik’te metrekare fiyatlarının 1.500 ile 2 bin 500 euro arasında değiştiğini ifade etti. Tanman, Yunanistan’da kriz nedeniyle fiyatların düşük seviyelerde bulunsa da talebin arttığını fark eden mülk sahiplerinin artık daha ‘nazlı’ davrandığını, rakamların bir miktar yükselişe geçtiğini de ifade etti.

Atina’da temsilcilik açtı
Yunanistan’a giden Türk turist sayısının artışı ve ülkede gayrimenkul fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle ciddi bir talep artışı olduğunu söyleyen TURYAP Franchise Geliştirme ve Satış Müdürü Sezer İkizoğlu, “Bunun üzerine Yunan kadın girişimci TURYAP’ın Atina temsilciliğini açtı. AB üyesi Yunanistan’da emlak sahibi olunarak ileriki aşamada AB vatandaşlığına uzanan yolda, vize kolaylığı sayesinde dünyayı gezmek isteyen vatandaşlarımıza imkan sağlanabiliyor” dedi. Türkler’in hemen hemen tüm sahil şeridi, Atina ve Kuzey Yunanistan’a talep gösterdiğini anlatan İkizoğlu, “Yunanistan’daki emlak fiyatları hâlâ yüzde 50 daha avantajlı, ancak talebin artması ile birlikte yakın zamanda artış olabilir” diye konuştu. İkizoğlu, Yunanlı zenginlerin de İstanbul’dan özellikle Adalar bölgesinden ev almak için Atina temsilciliklerine başvurduklarını söyledi.
Otel yatırımı araştırıyorlar
Bireysel olarak ev alanların dışında kurumsal firmalar da komşuda turizm yatırımlarını araştırıyor. Doğuş Grubu, bir kaç yıl önce Atina’da Hilton otelini alarak Yunanistan’da turizm yatırımı yapmaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde inşaat firması Varyap da Atina’nın şehir merkezinde kamuya ait bir binanın ihalesini kazandıklarını ve burada otel yatırımı yapacaklarını açıklamıştı. Cenk Tanman, komşuda turizm yatırımlarının çok cazip olduğunu belirterek, “Türk turizmcilere 1-2 otel satın almak için araştırma yapıyoruz. İlerleyen dönemde Türk turizmcilerin buradaki yatırımları daha da artacak” dedi.

Haberin Devamı