Geri Dön
EkonomiZam kararı! İki ay ertelendi, fiyatlar artmayacak

Zam kararı! İki ay ertelendi, fiyatlar artmayacak

İnternet kullanan herkesi doğrudan ilgilendiriyor. Son dakika zam kararı geldi. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere zam yapılacağı duyurulmuştu. Daha sonra ise bu zammın iki ay ertelendiği öne sürüldü. Türk Telekom’dan zamma ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, yüzde 67 zam oranının gerçeği yansıtmadığı ifade edilerek, “iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir” denildi.

Zam kararı! İki ay ertelendi, fiyatlar artmayacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun 3 Mart tarihinde aldığı karara göre, bugünden itibaren Türk Telekom'un altyapısı üzerinden sağlanan genişbant internet tarifelerinin toptan aylık fiyatlarında yüzde 67'lik bir artışa gidileceği belirtilmişti. Kurul aldığı yeni kararla bu zammın yürürlük tarihini 1 Haziran'a erteledi. İşletmecilerin maliyetlerinde meydana gelecek olan bu artışın, 1 Haziran'dan itibaren tüketicilere de değişen oranlarda yansıtması bekleniyor.

TÜRK TELEKOM'DAN AÇIKLAMA: ZAM ORANI ENFLASYONUN ALTINDA OLACAK

Öte yandan toptan internet dağıtıcılarına sağlanan internete yüzde 67 zam yapıldı iddialarına Türk Telekom'dan açıklama geldi. Toptan internet sağlayıcılarına sağlanan port ve transmisyon ücretlerinde 2020'den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmadığı belirtilirken, aradan geçen 2 yılda Türkiye ekonomisindeki konjonktüre ve küresel maliyetlere bağlı olarak maliyetlerde ciddi değişimler yaşandığı ifade edildi. Son yapılacak fiyat değişikliğinin enflasyonun çok altında olacağı öngörüldüğü vurgulandı. BTK, bugün yaptığı açıklamada bugün yürürlüğe girmesi beklenen zam oranlarının 1 Haziran 2022'ye ertelendiği açıklanmıştı.

Açıklamada şöyle denildi: "Türk Telekom’un Port ücretlerindeki artışlarla ilgili olarak son dönemde gündeme gelen fiyat düzenlemesi konusunda bir açıklama yapma gereği duyulmuştur. Bazı yayın organları ve sosyal medya platformlarında belirtilen ‘İnternete yüzde 67 zam yapıldı’ içerikli haberler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır. Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir.

Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir.

Toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifi, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacaktır."