Gazete Vatan Logo

İstanbul Havalimanı Metrosu açılıyor! Bilet ücretleriyle ilgili Bakan Karaismailoğlu'ndan açıklama

Türkiye'nin en hızlı metrosunun kullanılacağı hat, pazar günü hizmete giriyor. 8 durağın bulunduğu metro hattı sayesinde Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada gidilebilecek. Peki ücretlendirme nasıl olacak? Bakan Karaismailoğlu metro hattı ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü Türkiye'nin en hızlı metrosunun kullanılacağı hattın açılışını yapacak. 8 istasyonun yer aldığı hat dahilinde, Kağıthane'den İstanbul Havalimanı'na 24 dakikada gidilebilecek. Saatte 120 kilometre hıza sahip araçlar da bu hatta kullanılacak.

Metro hattı yapı itibarıyla benzerlerinden ayrılıyor. İstasyona girişten itibaren farklılıklar dikkati çekiyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu CNN Türk canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu: "Projemiz bitti heyecanlıyız. Havalimanımızı şehirle buluşturuyoruz. İstanbul'un bütün metrolarıyla entegre olmuş oluyoruz.

"METRODA ASELSAN İMZASI VAR"

Ankara'dan gelen Yüksek Hızlı Tren aslında Halimanından da geçecek. Havalimanımızın ortasında yüksek Hızlı Tren ve metro gelmiş olacak.

Metroda Aselsan imzası var. yerli ve milli sinyalizasyon kullanıldı. Gayrettepe metrosuna daha 3 ay var.

BİLET FİYATLARI NE OLACAK?

İstanbul'daki normal bilet fiyatlandırması olacak. İstanbulkart kullanılacak. Metrobüsteki fiyatlandırma gibi burada da benzer fiyatlandırma olacak. Yolculuk 24 dakika sürdü. İstanbul Havalimanı metrosu 22 Ocak'ta açılıyor.

Haberin Devamı

Durmak yok yola devam diyoruz. Anketlere bakıyoruz. Önemli bir seçim. Son 20 yıldır Türkiye'de çok işler yapıldı. Bunu en iyi görenler yurt dışından gelen mevkidaşlarımız. Ulaştırma projelerini hayranlıkla gösteriyorlar. Türkiye son 20 yılda çok büyük işleri başardı. Dünyanın gelişmiş en büyük ekonomileri arasına girmeye Türkiye büyüyerek devam edecek. Seçimin ikinci tura kalacağını hiç zannetmiyorum. Bir an önce aday çıkarsınlar rakibimizi bilelim. Bu gidişle rakipsiz gireceğiz seçimlere. İstanbul'da oy kullanacağım İstanbul'da seçimi takip ederiz. Bununla ilgili plan yapmadık. Aşkınan çalışan yorulmaz.

GÜNLÜK 800 BİN YOLCUYA HİZMET VERMESİ PLANLANIYOR

Pazar gününden itibaren, İstanbul Havalimanı'nın ulaşım yükü de hafifleyecek.

İstanbul Havalimanı-Kağıthane hattı günlük 800 bin yolcuya hizmet verebilecek. Yolcuların da rahat ve güvenilir bir şekilde metroya ulaşabilmesi için giriş bölümünde 20 turnike yer alıyor.

Haberin Devamı

İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattı 34 kilometre uzunluğunda. Önümüzdeki aylarda Gayrettepe bölümünün de faaliyete geçmesiyle hat uzunluğu 37,5 kilometreyi bulacak.

UÇAĞIN İÇİNDEYMİŞ HİSSİ VERİYOR

Havalimanı metro hattında, peronlarda paks diye ifade edilen peron ayırıcı kapı sistemleri mevcut. Araç perona gelip park pozisyonu aldıktan sonra kapı devreye giriyor. Yolcuların güvenli bir şekilde giriş çıkışı sağlanıyor.

Metro hattı, özgün tasarımıyla da öne çıkıyor. Metro hattının bekleme salonları da havalimanına yakışır şekilde tasarlandı. Koltuklar uçak koltuğu şeklinde tasarlandı, bilgi ekranları ise uçak penceresi şeklinde dizayn edildi.

KAĞITHANE-İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTI PAZAR GÜNÜ HİZMETE GİRECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanan İstanbul Havalimanı-Kağıthane metro hattı, pazar günkü açılışın ardından hizmete başlayacak.