Geri Dön

İkinci el yenilenmiş araç ne demek? Renault ikinci el araç yeni düzenleme nedir, ne zaman başlayacak?

Fabrika çıkışlı ikinci el araç satışı sistemi, Türkiye'de de devreye giriyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, çalışmalarda sona gelindiğini aktardı. Söz konusu açıklamanın ardından İkinci el yenilenmiş araç ne demek, Renault ikinci el araç yeni düzenleme nedir? sorularına yanıt arandı.

İkinci el yenilenmiş araç ne demek? Renault ikinci el araç yeni düzenleme nedir, ne zaman başlayacak?

Renault'nun "yenilenmiş 2. el araç" programı yakında Türkiye'ye geliyor. Bu konuda Renault Group Türkiye CEO'su Hakan Doğu'nun geçtiğimiz haziran ayında "değerlendirme aşamasındayız" şeklinde bir açıklaması olmuştu. Şimdi ise fabrika çıkışlı ikinci el araç döneminin Türkiye'de 2023 yılında başlayacağı belirtildi.

İkinci el yenilenmiş ne demek, ikinci el yenilenmiş araç ne zaman başlıyor?

Fabrika çıkışlı ikinci el araç dönemi 2023 yılında resmen başlıyor. Hürriyet'ten Taylan Özgür Dil'in haberine göre, çalışmalarda sona gelindiğini belirten Renault Group Türkiye CEO’su Hakan Doğu, "İşlemler Bursa’daki Renault fabrikasında yapılacak. Başlangıçta 6 yaşına kadar araçlar yenilecek sonrasında bunu 10 yaşa kadar uzatacağız. Motor dahil her şey yenilenebilecek. 2 yıl da garanti sunulacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz" dedi.

Renault, Fransa ve İspanya’da ‘Refactory’ ismiyle hizmet veren fabrika çıkışlı ikinci el araç satışı modelini resmen Türkiye’ye getiriyor. Konuyla ilgili daha önce 'değerlendirme aşamasındayız' diyen Renault Group CEO’su Hakan Doğu, 2023 yılında faaliyetlerin başlayacağını belirterek, "Artık son aşamadayız. Teknolojik olarak yatırımlarımızın kararını verdik. Türkiye’de ikinci elin kaderini değiştireceğiz. Yeni bir oyun kuracağız. Muhtemelen diğer üreticiler bizi taklit edecek. Çünkü, otomobile doğru ulaşma yöntemi bu olacak. 10 yıl boyunca aracı sürekli yenileyip garantiler vererek, halkın güvenerek kullanacağı uygun fiyatlı araçlar yapacağız" dedi.

Araçların alım ve satım işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Dr. Berk Çağdaş, "İlk etapta yenilenmiş ikinci el araç alım ve satış işlemlerini şubelerimiz kanalıyla yapmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Renault ilk ‘Refactory’ yani 'yenileme' merkezini 2020 yılında Fransa’da Micra ve Zoe’yi ürettiği Flins fabrikasında devreye aldı. Bu fabrikada Renault, Peugeot, Dacia ve Toyota markalı otomobillerin yenileme işlemleri gerçekleşiyor. Sadece 800 çalışan bu işlemler için özel olarak istihdam ediliyor. Genelde 3-4 yaşında araçlar kabul ediliyor ve yenilemenin ardından 6 ay ila 1 sene arasında garanti veriliyor. Tüketici, kendi aracını yeniliyor ve kullanmaya devam ediyor veya yenilenmiş ikinci el araçları satın alabiliyor.