Geri Dön
EkonomiFED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz arttıracak mı? FED Başkanı Powell’dan faiz sinyali!

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz arttıracak mı? FED Başkanı Powell’dan faiz sinyali!

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası (Fed) haziran ayı toplantısını beklerken FED başkanı Jerome Powell faiz kararı ile ilgili açıklama geldi. Powell, FED’in faiz artırımı ile ilgili 'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz" dedi. Peki, FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz arttıracak mı? FED faiz arttırırsa ne olur? İşte FED Başkanı Powell’dan faiz açıklaması…

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak? FED faiz arttıracak mı? FED Başkanı Powell’dan faiz sinyali!

Yatırımcının gözü kulağı FED’in faiz kararına çevrildi. Haziran ayı FED toplantısı beklenirken, toplantı öncesinde FED Başkanı Jerome Powell faiz kararı ile ilgili açıklama yaptı. Powell,  FED’in faiz artırımı ile ilgili  'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz" dedi. Peki, FED toplantısı ne zaman? FED açıklaması ne zaman? FED faiz arttırırsa dolar ne olur? İşte FED Başkanı Powell açıklamaları!

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 14 – 15 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek. Fed 15 Haziran'da Türkiye saati ile 21:00’de faiz kararını açıklayacak. Fed Başkanı Jerome Powell’in basın toplantısının ise 21:30’da başlaması bekleniyor.

FED FAİZ ARTTIRACAK MI? İŞTE FED BAŞKANI POWELL’IN AÇIKLAMALARI!

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti.

Powell, The Wall Street Journal tarafından düzenlenen etkinlikte, para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, "Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz." dedi.

Powell, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmeleri gerektiğini belirterek, "Bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek" diye konuştu.

Bankanın, son toplantısında 50 baz puanlık faiz artışına gittiğini ve devam eden faiz artırımlarının uygun olacağını düşündüklerini aktaran Powell, gelecek iki toplantıda 50 baz puanlık faiz artırımına gitme fikrinin de Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) geniş destek bulduğunu kaydetti.

Powell, Fed'in enflasyon düşene kadar faiz oranlarını daha kısıtlayıcı seviyelere yükseltmekten çekinmeyeceğine dikkati çekerek, "'Finansal koşullar uygun, enflasyonun düştüğünü görüyoruz' diyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu hissedene kadar gideceğiz." dedi.

Fed Başkanı Powell, nötr oranları geçmeleri gerekse dahi tereddüt etmeyeceklerini belirtti.

Ukrayna'daki savaş ve Çin'deki yeni tip corona virüs (Covid-19) karantinaları gibi ABD dışındaki gelişmelerin de ekonomide belirsizliğe neden olduğuna işaret eden Powell, bunların büyümeyi aşağı, enflasyonu ise yukarı yönlü baskılayabileceğini söyledi.

Powell, fiyat istikrarını yeniden sağlama sürecinin biraz acı verebileceğini belirterek, ABD ekonomisinin güçlü ve daha sıkı politikalara dayanacak şekilde iyi bir konumda olduğunu aktardı.

Toplantıdan toplantıya, veriden veriye finansal ve ekonomik koşulları değerlendireceklerini kaydeden Powell, eylemlerinin ekonomi üzerindeki etkisine bakacaklarını vurguladı.

Fed son toplantısında beklentiler dahilinde politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0,75-1,00 aralığına yükseltmişti. Salgın döneminde yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu ise 1 Haziran itibarıyla küçültmeye başlayacağını duyurmuştu.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), nisanda aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 8,3 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş göstermişti.