Geri Dön

Faiz ve kredi kararı! Bakan resmen duyurdu, 81 ilde uygulanacak...

Hükümet harekete geçti, 81 ilde uygulanacak. Kredi ve faiz kararını Bakan Kurum resmen duyurdu. Kentsel dönüşümü hızlandıracak hamle geliyor. Kentsel dönüşümün hızlanması ve belediyelerin daha aktif rol alması için önemli bir adım atıldı. Bakan Murat Kurum, “Şimdi kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyor; belediyelerimizin İller Bankası’ndan aldıkları kredilerin faizinin yarısını biz karşılıyoruz” dedi. İşte yeni kararın ayrıntıları...

Faiz ve kredi kararı! Bakan resmen duyurdu, 81 ilde uygulanacak...

Seferberlik halinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde yeni bir döneme girildiğini açıkladı. Bakan Kurum, “Şimdi inşallah kentsel dönüşümde de yeni bir döneme giriyor. Belediyelerimizin İller Bankası’ndan aldıkları kredilerin faizinin yarısını biz karşılıyoruz” dedi. Bu kararla birlikte artık belediyelerin dönüşümü çok daha rahat ve hızlı yapacağını vurgulayan Kurum, “Gayemiz milletimizin can ve mal sağlığını korumak” dedi.

Milliyet'te yer alan habere göre; Bakan Kurum, Bursa’daki ziyareti kapsamında Hanlar Bölgesi Çarşı Başı Meydanı ve Mevlana 7. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi Temel atma töreni ile 15 altyapı projesinin açılışlarını yaptı.

Faiz ve kredi kararı Bakan resmen duyurdu, 81 ilde uygulanacak...

2 MİLYARLIK YATIRIM

Bursa’da hayata geçirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında tamamlanan projelerin anahtar teslimini yaparken, bu kapsamda yeni temel atılışlarına katıldı. Bursa’da 2 milyar lira yatırım değerine sahip 3 bin 689 konut ile 541 dükkanın bulunduğu 6 proje hayata geçiriliyor.

Bakan Kurum, “Bu kapsamda büyükşehir belediyemiz ve TOKİ Başkanlığı’mızla birlikte, Yıldırım Mevlana Mahallesi’nde 7. etapta kentsel dönüşüm kapsamında inşa edeceğimiz 644 konut ve 177 dükkânın temelini atarken; Gemlik’te 432 konut ve 12 dükkânın; Orhangazi’de 292 konut, 2 dükkân ve caminin; Orhaneli’nde 148 konutun anahtarlarını teslim ediyoruz.

Osmangazi’de 1.769 konut ve 202 dükkânı hemşerilerimize teslim ediyoruz. Mustafakemalpaşa’nın adını taşıyan ilçemizde güneş enerji santralinden 404 iskân konutuna, 150 adet işletmeden; okul, cami ve altyapı yatırımlarına onlarca projemizi hizmete aldık” diye konuştu.

Bursa’nın han, bedesten ve çarşıların yer aldığı Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin tekrar gün yüzüne çıkarılması kapsamındaki çalışmaların da devam ettiğini vurgulayan Bakan Kurum, “Bu tarihi bölgeye zarar veren, başta il müdürlüğümüzün hemen yanındaki 24 katlı Tower Plaza’yla beraber tam 37 binayı tamamen yıktık.

Şimdi etrafını tamamen açtığımız bu alanda tam 500 milyon liralık bir yatırım gerçekleştiriyoruz. Projemiz ile Bursa’mızın tarihi kimliğini ön plana çıkaracak, Pirinç Han ve İpek Han gibi tarihi hanlarımızın görünürlüğünü artıracağız” dedi.

Faiz ve kredi kararı Bakan resmen duyurdu, 81 ilde uygulanacak...

ÇED’DE YEŞİL KALKINMA GÜNCELLEMESİ

Bakanlık, 1993’te yayımlanarak yürürlüğe giren, zaman içerisinde çeşitli revizyonlar yapılan ÇED Yönetmeliği’nde yeşil kalkınma hedefleri kapsamında güncelleme yaptı. Yenilenen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Açıklamada, “ÇED Raporu hazırlanması zorunlu faaliyetlerin sayısı artırıldı. Sıfır Atık, Sera Gazı Azaltımı, Sürdürülebilirlik Planı gibi birçok planın ÇED Raporları’nda yer alması zorunlu oldu” ifadesi yer aldı.