Gazete Vatan Logo

Ev sahiplerinden kiracılara büyük tuzak! Banka hesabı oyunu ortaya çıktı

Kiracı ve ev sahibi milyonları ilgilendiriyor. Ev sahiplerinin banka hesabı oyunu deşifre oldu. Son dönemde ev sahiplerinin ‘kira yatırmıyor’ yoluna başvurmak için banka hesaplarını kapatmaya başladığını belirten Avukat Olcay Göçüm, kiracılara hemen Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmaları uyarısında bulundu.

Ev sahiplerinden kiracılara büyük tuzak! Banka hesabı oyunu ortaya çıktı

Fahiş kira artışı nedeniyle ev sahipleri ile kiracılar arasındaki davalarda ciddi bir artış görülüyor. Ev sahiplerinin yüksek kira baskısı uyguladığı kiracıları çıkarmak için bu kez de banka hesaplarını kapatarak ‘kira yatırmıyor’ yöntemine başvurduklarını belirten gayrimenkul hukuku uzmanı avukat Olcay Göçüm, kiracıların haklarını ve neler yapmaları gerektiğini Milliyet’e anlattı.

Milliyet'ten Elif Altın'ın haberine göre; avukat Göçüm, “Enflasyondaki artış oranı, konuta ilişkin var olan talebin fazla olması, gibi nedenlerle kiralayan ve kiracı arasında kira sözleşmesinde doğan dava sayısında çok büyük artış var. Taraflar kira sözleşmesi ile kiralanan taşınmazın aylık kira bedelini serbestçe belirleyebilir. Kira sözleşmesi kurulurken taşınmazın aylık kira bedelinin belli bir bedeli aşılmayacak şekilde kurulacağına ilişkin yasal düzenleme mevcut değildir” dedi.

TEMERRÜDE DÜŞMEYİN

Ev sahibinin fahiş miktardaki aylık kira talep etmesi ve kiracının bunu kabul etmemesi karşısında ev sahibinin banka hesap numarasını kapatıp kira bedelini almaktan imtina etmesi durumuyla çok sık karşılaşıldığını belirten Avukat Göçüm, “Kiracı temerrüde (sözleşmeden doğan yükümlülüğe uymamak) düşmemek için aylık kira bedelini ‘Konutta Ödemeli’ göndermeli, buna rağmen alınmaz ise Sulh Hukuk Mahkemesi’nden tevdi mahali (ödeme yerinin belirlenmesi) tayin edip mahkemece belirlenen bankanın belirleyeceği banka hesabına aylık kira bedeli ödenmelidir. Aksi takdirde kiracı aleyhine yapılan kira ihtarlı ödeme emri (veya noter aracılığıyla gönderilecek ihtar ile) tebliğ edildikten sonra 30 günlük süre içinde kira bedelleri ödenmez ise kiracı aleyhine temerrüt nedeniyle tahliye davası açılabilir” uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

KİRACIDAN HABERSİZ EV IRAKLILARA SATILMIŞ

İki yıldır Fatih’te oturan S.Ç.’ye ev sahibi haber vermeden evi Iraklılara sattı. S.Ç., yaşadığı mağduriyeti Milliyet’e anlattı: “Oturduğum evin satıldığını bir ay sonra öğrendim. Evi satan emlakçı arayıp çıkmamı istedi. Ben de ‘taşınacak durumda değilim bunu ev sahibime iletmiştim zaten’ deyince diyalog sertleşti. Ben kirayı hesabına yatırmaya devam edince önceki ev sahibim evi sattığını söyledi, ‘size söylemeyi unuttum’ dedi. Birkaç gün sonra kapıya iki Iraklı geldi ‘evi biz aldık’ dedi. Ben de ‘hayırlı olsun, verirseniz hesap numaranızı kirayı oraya yatırırım’ dedim. Onlar da bu eve taşınmak istediklerini söyledi. 10 gün sonra ihtarname geldi bana. Dava açıldı. Mahkeme, evi alanların kendilerinin taşınması gerekçesiyle tahliye kararı verdi. Davayı istinafa taşıyacağım.”

 

ÜÇ DEFA ZAM YAPIP BİR DE YUMRUK ATTI

Dört yıldır Seyrantepe’de oturan M.Ö. de, bir yıl içinde kiraya 3 defa zam yapmasına karşın ev sahibinin fahiş kira artışında bulunduğunu belirterek, “İstediği parayı veremeyeceğimi, hukuki yollara başvurması gerektiğini söyleyince, bana ‘kanun benim kardeşim. Gelip eşyalarını camdan atacağım’ dedi. Ben de kendisine ‘bana her aklınıza estiğinde yılda 3-4 defa zam yapamazsınız’ dedim. Bunun üzerine ‘12 defa da yaparım. Seni kapıya koymazsam...’ diyerek hakaretli tehditlerde bulundu. Sürekli kapımın önüne gelip taciz etmeye başladı. En sonunda da saldırıp yüzüme yumruk attı. Darp raporu alıp şikayetçi oldum. Savcılıkta şu anda “tehdit, hakaret, huzur ve sükunu bozma ve darp” suçlarından soruşturmam devam ediyor. Diğer kiracılarına da aynı şekilde davrandığını öğrendim” dedi.

Haberin Devamı