Geri Dön

Enflasyon ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Nebati duyurdu

Enflasyonla ilgili son dakika açıklaması geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati enflasyon rakamlarıyla ilgili konuşarak, "Her ay ihracatta istisnasız rekorlar kırarak ilerliyoruz. 2023 yılında 300 milyar dolar ihracatı geçmiş olacağız. Enflasyonla mücadele için bu yıl 241 milyar TL vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Önümüzdeki dönemde de enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Enflasyon ile ilgili son dakika açıklaması! Bakan Nebati duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 'Diyarbakır İş Dünyası Buluşması' programında büyüme ve enflasyon rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Büyüme devam ediyor, yılın ilk çeyreğinde büyük ve dengeli bir büyümeyi yakaladık.

Nisan ayı itibarıyla toplam istihdamımızı 30,4 milyona çıkardık, onun için bütçemiz, kamu maliyemiz güçlü, ülkenin tamamı üretiyor, ihraç ediyor ve istihdamı en üst düzeye getiriyor. Yıl sonu ihracat hedefimiz 250 milyar dolar, daha erken ulaşacağız.

Her ay ihracatta istisnasız rekorlar kırarak ilerliyoruz. 2023 yılında 300 milyar dolar ihracatı geçmiş olacağız. Enflasyonla mücadele için bu yıl 241 milyar TL vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Önümüzdeki dönemde de enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz.

"KREDİLERİ UYGUN ALANLARA VERİYORUZ"

BDDK'nın düzenlemesinin amacı son derece açık, krediyi alıyorsanız, üretim yapın, ihracat yapın, istihdam oluşturun ama gidip de dövize yatırım yapmayın. Türkiye serbest piyasa güdümlü çalışan, asla bundan taviz vermeyen bir ülke. Türkiye Ekonomi Modeline saygı duymuyorsanız bile uyum sağlayın. Kredileri uygun alanlara veriyoruz.

Yatırımcının başımızın üzerinde yeri var, yeter ki aldığın krediyi düzgün yerde kullan. Selektif kredisi anlayışıyla çalışıyoruz, kredilerin dövize gidişine izin vermeyiz. BDDK açıkça diyor ki; ticari kredi alıyorsanız bunu size üretken işlerde kullanmanız için veriyoruz, bu kadar açık.

Asıl karamsarlık sebebi rant ekonomisinden üretim ekonomisine geçişten kaynaklanıyor, eskisi gibi rant ekonomisi olmadığı için, artık para kazanmak için üretmek zorunda, üretmek zorunda oldukları için de karamsarlık yayıyorlar.

"PROFORMA FATURALARINI İPTAL EDENLERE BURADAN ÇAĞRIM VAR; SAKIN HA, HER ŞEYİ BİLİYORUZ"

Attığımız bu adımlar finansal istikrarı, selektif kredi politikamıza uygun şekilde kaynakların kullanımını sağlayacaktır. Proforma faturaları kullanıp, krediyi alıp, sonra da proforma faturalarını iptal edenlere buradan çağrım var; sakın ha, her şeyi biliyoruz."

Proforma fatura belli bir süre sonra gerçek faturaya dönüşecek, bu konuda gerekli adımları atacağımızı tüm kamuoyunun bilmesinde fayda var. Bu dönemde topladığımız verginin yüzde 43'ü gelir ve kazanç üzerinden alınmıştır. Dolaysız vergilerin toplam gelir içindeki payı artıyor."