Geri Dön

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri için son günler! Zamanında ödemeyene gecikme zammı uygulanacak!

2022 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinde son günlere girildi. Ödemeler 30 Kasım Çarşamba gününe kadar yapılabilecek. Emlak vergisinin zamanında ödemeyenler geciken taksit için her ay tespit edilen oranda gecikme zammı ödemek zorunda kalacak. Peki, Emlak Vergisi ödemeleri ne zaman son? Emlak Vergisi nasıl sorgulanır, ödemeler nasıl yapılır? Emlak Vergisi’nden kimler muaf olacak? İşte Emlak Vergisi 2. Taksit son ödeme tarihi!

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri için son günler! Zamanında ödemeyene gecikme zammı uygulanacak!

Kasım ayında başlayan 2022 yılı emlak vergisi 2. taksit ödemelerinde son günlere girildi. Emlak vergisi 2. Taksit ödemeleri 30 Kasım’da sona erecek.

EMLAK VERGİSİ NASIL SORGULANIR, ÖDEMELER NASIL YAPILIR?

2022 yılı emlak vergisi ödemelerinde 2. Taksitler belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla ve e-Devlet üzerinden ödenebiliyor. Emlak Vergisi sorgulama Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF OLACAK?

Emlak vergisinin mükellefi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya araziye malik gibi tasarruf edenlerdir. Bir bina veya araziye paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumludurlar. Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri sadece kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıca gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır.